Kategorie blog
Jak pozbyć się much i komarów z domu? Skuteczne sposoby

Jak pozbyć się much i komarów z domu? Skuteczne sposoby

Słońce świeci coraz mocniej, otwierasz okno, by oddychać świeżym powietrzem, a w Twoim domu pojawiają jedne z najbardziej dokuczliwych owadów? Zastanawiasz się skąd się biorą i jak się pozbyć much z domu oraz co przyciąga komary i jak je zwalczać? W tym poradniku podpowiadamy najbardziej skuteczne metody walki z tymi irytującymi intruzami.

Skuteczne sposoby na muchy i komary w domu

Skąd się biorą muchy w domu, co jedzą i co je przyciąga?

Do jednych z najbardziej uciążliwych owadów można z pewnością zaliczyć muchy domowe. Owady te żyją bardzo krótko zwykle od 7 do maksymalnie 20 dni lub nieco dłużej zwłaszcza w środowisku, gdzie nie ma ich naturalnych wrogów. Najczęściej jednak muchy żyją w bliskim sąsiedztwie człowieka i jeśli zastanawia Cię co jedzą muchy, to niestety ich głównym pożywieniem są najczęściej gnijące resztki jedzenia oraz śmieci. Z tego powodu warto chować pożywienie do lodówki lub szczelnie je przykrywać. Zwłaszcza, że owady te mogą przenosić na pożywienie groźne choroby jak dur brzuszny, cholera czy wąglik.
Samice much potrafią złożyć jednorazowo ok. 100 jaj, a cykl rozwojowy tego owada wynosi ok. 7 dni. Dlatego nie powinno Cię dziwić skąd biorą się muchy w domu, a towarzyszące Ci poczucie, że nie da się ich wytępić jest złudne. Warto zatem poznać sposoby, jak pozbyć się much z domu.


Co przyciąga komary do domu?

Komary to obok much kolejne dokuczliwe owady, które zakłócają spokój w czasie letniego odpoczynku. Skąd komary w domu? Pojawiają się one wtedy, gdy za oknem jest ciepło i wilgotno, np. pada deszcz. Poza tym, to nie samce są szkodliwe, tylko samice, które potrafią wyczuć odpowiednią krew nawet w zasięgu kilku kilometrów. Zastanawiasz się, co przyciąga komary? Przede wszystkim to zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz kwas mlekowy i amoniak, zawarte w pocie. Niektóre osoby pachną dla owadów bardziej słodko niż inne. Najbardziej narażone na inwazję komarów są małe dzieci, kobiety w okresie owulacji i młodzi mężczyźni.
Komary nie należą jednak do pożytecznych stworzeń. Od ich pogryzień mogą pojawiać się poważne objawy alergiczne. Dlatego warto poznać sposoby, jak unikać ich obecności komarów we własnym domu.


Jak zabezpieczyć dom przed owadami?

Jeśli dręczy Cię pytanie, jak chronić dom przed owadami, poniżej przedstawiamy kilka najczęściej stosowanych sposobów. Przekonaj się, który z nich będzie najbardziej skuteczny.


Moskitiery na okna i drzwi

Pierwsze, o co warto zadbać jeśli nie chcemy w domu owadów, to zabezpieczenie wszelkich otworów przed przedostawaniem się owadów do środka. W tym celu warto w oknach i drzwiach balkonowych zamontować moskitiery.
Moskitiery do okien i drzwi to specjalne, wykonane z gęstej siatki osłony, które uniemożliwiają owadom przedostawanie się do wnętrza domu. Pozwalają one zatem na swobodne otwieranie okien w upalne dni i noce, bez obawy, że przyciągnie to uciążliwe robactwo. I choć dzięki moskitierom życie staje się prostsze, koszty montażu tego typu rozwiązania w całym domu mogą okazać się spore.


Rośliny odstraszające komary i muchy

Jeśli zastanawiasz się, jak odstraszyć komary i muchy domowymi sposobami, możesz wykorzystać do tego celu np. rośliny balkonowe odstraszające owady. Niektóre z nich, dzięki wyglądowi kwiatów, czy poprzez wydzielane olejki eteryczne odstraszają robactwo. Kwiaty czy zioła tworzą więc zaporę, która jest najbardziej skuteczna właśnie w pobliżu rośliny. Warto mieć zatem rośliny odstraszające komary i muchy na swoim balkonie czy tarasie, by móc cieszyć się długimi chwilami relaksu na świeżym powietrzu bez żadnych zakłóceń.

Kwiaty odstraszające komary to np. pelargonie – ich zapach jest nielubiany przez muchy i meszki. Roślina ta doskonale sprawdzi się na słonecznych tarasach czy balkonach, jednak wymaga częstego podlewania. Z kolei komary i meszki odstrasza lawenda wąskolistna. Do zacienionych miejsc proponujemy popularną komarzycę, która lubi regularne podlewanie lub kocimiętkę, która jest bardziej odporna na trudne warunki i suszę. Warto zwrócić uwagę także na zioła odstraszające muchy. Do najbardziej popularnych należą mięta i bazylia.

Co na muchy i komary w domu?

Dostępne są także inne sposoby zwalczania insektów lub urządzenia, które doskonale sobie z nimi radzą. Zatem jeśli masz dużo much w domu albo zastanawiasz się, co działa na komary, musisz poznać je wszystkie i wybrać ten, który najbardziej sprawdzi się u Ciebie.


Lampa UV - skuteczna pułapka na muchy i komary

Jednym ze sposobów walki z komarami i muchami jest lampa UV. Taka pułapka na muchy do domu emituje specjalną barwę światła zwabiającą owady, które następnie są zabijane przez ładunek elektryczny znajdujący się w siatce. Lampa jest przeznaczona i będzie najbardziej skuteczna w pomieszczeniach o powierzchni nawet do 100 m2. Zabite owady gromadzone są w specjalnej tacce, którą z łatwością opróżnisz.

Zatem jeśli masz dość much, komarów i innych dręczących owadów koniecznie wypróbuj lampę UV na owady Teesa.


Lampa UV owadobójcza na muchy i komary

Skuteczna, elektryczna łapka na muchy i komary

Innym sposobem na radzenie sobie z dręczącymi owadami jest elektryczna łapka na muchy. Gadżet ten został wyposażony w siatkę, która likwiduje owady rażąc je prądem. Aby wytworzyć napięcie, należy wcisnąć znajdujący się na obudowie przycisk. Jednak nie musisz się obawiać, napięcie siatki jest wystarczające, by poradzić sobie z owadami, ale dla człowieka nie stanowi zagrożenia.
Elektryczna packa jest ciekawym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób, które nie lubią mieć na ścianach brudnych śladów po owadach, które zwykle zostają po użyciu klasycznej, plastikowej łapki. Co więcej, taka elektryczna łapka dostępna jest także w postaci lampki nocnej, dzięki czemu za dnia możesz używać jej do niwelowania insektów w domu, a w nocy możesz bez obaw spać przy otwartym oknie.

Skuteczna elektryczna łapka na muchy? Sprawdź >>

Lepy na muchy

Lep na muchy to chyba najstarszy sposób zwalczania owadów w domu. Zwykle kojarzy nam się z wyciąganą z rulonika kilkucentymetrową ciemną rolką kleju, która zawieszona przy oknie wyłapuje owady. I choć obecnie dostępnych jest więcej rodzajów lepów, np. o większej powierzchni klejącej, albo w postaci dekoracyjnych naklejek na okno, to jednak rozwiązanie to choć skuteczne, jest jednak zdecydowanie mało estetyczne.


Trutka na owady

Do zabijania owadów możesz wykorzystać także różnego rodzaju trutki. Są one dostępne np. w postaci płytki na owady lub emulsji, która zawiera aktywne substancje czynne, zwalczające niechciane insekty.
Jednym z najbardziej popularnych sposobów zabijania komarów są obecnie wtyczki do kontaktu. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie wtyczki na komary są bezpieczne dla zdrowia, zwłaszcza dzieci.
Stosując trutki w każdej postaci, mamy do czynienia z chemicznymi substancjami owadobójczymi, które choć skutecznie radzą sobie z muchami czy komarami, mogą być drażniące dla ludzi. Zatem osobom skłonnym do alergii, czy posiadającym małe dzieci nie polecamy tego typu rozwiązań.


Spray na muchy i komary, opryski

DMuchospray czy muchozol to kolejny ze sposobów na pozbycie się komarów, much i muszek owocówek. Tego typu preparaty także oparte są o substancje chemiczne, pryskamy nimi pomieszczenia, gdzie gromadzą się owady, a zawarte w nich substancje trujące natychmiast zabijają owady. Po 15 minutach od takiego oprysku należy porządnie przewietrzyć pomieszczenia.

Wiele osób, zwłaszcza wczesną wiosną, szuka także skutecznych rozwiązań, by zapobiec namnażaniu się komarów na działce. W tym przypadku skuteczne są profesjonalne opryski zewnętrzne, które w zależności od preparatu należy powtarzać co 3–4 tygodnie. Takie pozbywanie się komarów, ale też much i innych insektów należy rozpocząć od miejsc zacienionych i wilgotnych, bo zwykle tam owadów jest najwięcej. Oprysk należy wykonać wcześnie rano, a dokonując tego należy ominąć ogródki z roślinami przeznaczonymi do jedzenia oraz na paszę dla zwierząt, a także miejsca gdzie mogą znajdować się pszczoły.

Najlepszy sposób na muchy i komary w domu oraz na balkonie, tarasie

Skoro już znasz sposoby jak zwalczyć muchy oraz jak zabić komary w pokoju, by nie pozostawić na ścianach nieestetycznych plam możesz wybrać ten, który w Twoim otoczeniu sprawdzi się najlepiej. Według nas najlepszy sposób na muchy w domu to lampa UV, ponieważ nie emituje żadnych szkodliwych dla zdrowia substancji, które mogą podrażniać drogi oddechowe oraz mieć szkodliwy wpływ na osoby podatne na alergie. Z kolei światło ultrafioletowe, którym świeci ma długość fali do 400 nm, więc także nie wpływa na zdrowie ludzi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium