Klimatory, oczyszczacze i nawilżacze powietrza

Oczyszczacze powietrza HEPA, ultradźwiękowe nawilżacze powietrza, nawilżacze z chłodzeniem

To, że jakość powietrza w naszym domu jest niezwykle ważna nie ulega wątpliwości. Czyste powietrze przede wszystkim wspomaga funkcjonowanie płuc, a lepsza wentylacja to lepiej dotleniony organizm. Oznacza to więcej energii, wzmożoną koncentrację, a nawet lepszy humor! Oprócz tego, czystsze powietrze ma także korzystny wpływ na ciśnienie krwi, tętno oraz układ odpornościowy. Dlatego też, oczyszczanie powietrza w domu jest takie ważne.

Co można zrobić, aby poprawić jakość powietrza w mieszkaniu? Warto oczywiście regularnie wietrzyć pomieszczenia, ale to jednak nie jedyny sposób - pole manewru jest tu naprawdę bardzo duże. W zależności czy chcemy oczyścić, nawilżyć czy schłodzić powietrze można skorzystać z różnych dostępnych urządzeń. Jednym z najczęstszych wyborów jest klasyczny oczyszczacz powietrza. Osoby, którym zależy także na obniżeniu temperatury, mogą zdecydować się na oczyszczacz powietrza z funkcją chłodzenia bądź klimatyzator na wkłady chłodzące, który może również spełniać funkcję nawilżacza. Warto również przyjrzeć się funkcjonalności jonizatorów i ozonatorów.  

 

Oczyszczacz powietrza do domu lub mieszkania - dla alergików lub astmatyków

Przy wyborze urządzenia wiele osób zwraca uwagę na to, jaki oczyszczacz powietrza dla alergików będzie najlepszy. Główną rolę odgrywa w tym przypadku filtr, jaki został wykorzystany – oczywiście najlepszym wyborem będą oczyszczacze powietrza z filtrem HEPA. Filtry HEPA charakteryzują się niesamowicie wysoką skutecznością w zwalczaniu zanieczyszczeń. Bardzo dobrym przykładem urządzenia wykorzystującego ten filtr jest oczyszczacz powietrza Pure Life P500, w którym zastosowano 3-stopniowy system filtracji. Filtr wstępny usuwa większe zanieczyszczenia, np. kurz czy sierść, filtr HEPA 11 usuwa do 99,5% cząstek takich jak pyłki i inne alergeny, natomiast filtr węglowy pochłania szkodliwe gazy i usuwa nieprzyjemne zapachy.

Wybierając urządzenie do oczyszczania powietrza należy kierować się jego wydajnością. Jest to najważniejszy parametr, bo określa skuteczność oczyszczacza,  wskazując jak wiele powietrza, jest w stanie przefiltrować urządzenie w ciągu godziny. Wydajność jest wyrażana w m3/h i powinna być co najmniej 3 razy większa od objętości oczyszczanej powierzchni.

 

Mały oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA na smog - czy się sprawdzi?

Smog atakuje zwykle ze zwiększoną siłą w okresie jesienno-zimowym, np. w wyniku palenia węglem, jednak nie jest to problem występujący jedynie w sezonie grzewczym. Spaliny samochodowe i emisja zanieczyszczeń z zakładów przemysłowych sprawiają, że z tym problemem trzeba się mierzyć przez cały rok.

Z pewnością wiele osób zastanawia się czy domowy oczyszczacz powietrza sprawdzi się do walki ze smogiem. Odpowiedź na pytanie brzmi: „Tak!”, choć wiadomo – wszystko zależy od modelu urządzenia. Znaczną część smogu stanowią szkodliwe pyły PM2,5 i PM10, a najlepsze do walki z nimi będą oczywiście filtry HEPA. W zależności od klasy filtra, będzie on usuwał od 85% do 99,99% zanieczyszczeń.

Sprawdź oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA>>

 

Wentylator z pojemnikiem na lód, wodę czy na wkłady chłodzące?

Wentylatory to najpopularniejszy sposób na schłodzenie mieszkania. Może jednak warto pójść o krok dalej i zastąpić klasyczny wiatrak klimatorem przenośnym. Klimatory, czyli wentylatory wykorzystujące chłodzenie z wody są znacznie bardziej efektywne przy chłodzeniu większych pomieszczeń. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które potrzebują wentylatora, nawilżacza i oczyszczacza powietrza w jednym.

Aby zwiększyć efekt chłodzenia, do zbiornika z wodą można dorzucić kostki lodu, które obniżą temperaturę wody. Można także wybrać urządzenie, które w zestawie zawiera wkłady chłodzące, np. Co ważne, klimator wcale nie musi być dużym urządzeniem. Za przykład może posłużyć klimator przenośny Cool Touch C500. Jego niewielkie rozmiary sprawiają, że jest to idealna alternatywa dla wentylatora biurkowego.

 

Klimator z filtrem przeciwkurzowym oraz funkcją nawilżania

Gdy zwykły oczyszczacz powietrza z kurzu to za mało, można zdecydować się na wspomniany wyżej klimator, który oprócz schłodzenia pomieszczenia może także posłużyć jako oczyszczacz powietrza z nawilżaczem. Świetnym przykładem takiego urządzenia jest Cool Touch P700. Ten klimator pokojowy posiada 2 filtry - pierwszy z filtrów, filtr przeciwkurzowy, oczyszcza powietrze, natomiast filtr papierowy umożliwia lepsze nawilżanie powietrza. Warto zwrócić uwagę na dołączone do zestawu wkłady chłodzące – umieszczenie zmrożonych wkładów w zbiorniku na wodę spowoduje dodatkowe obniżenie temperatury w pokoju.

 

Jak nawilżyć powietrze w pokoju – nawilżacz ultradźwiękowy, ewaporacyjny i parowy

Klimator czy oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania to oczywiście nie jedyne urządzenia, które pomogą poprawić poziom wilgotności powietrza w domu. Można wybrać nawilżacz powietrza, czyli urządzenie, którego jedyną funkcją będzie nawilżanie. Rynek urządzeń tego typu jest naprawdę szeroki, dlatego warto zastanowić się jaki nawilżacz powietrza będzie najlepszy do naszego mieszkania.

Poza tradycyjnym nawilżaczem powietrza na kaloryfer istnieją trzy rodzaje domowych nawilżaczy powietrza:

  • Nawilżacz parowy – jego działanie jest najbardziej zbliżone do działania modeli tradycyjnych, z tą różnicą, że nawilżacze parowe do działania potrzebują energii elektrycznej. Sam proces działania jest niezwykle prosty - podgrzana w pojemniku woda ulatnia się w formie ciepłej mgiełki pary wodnej. Główną wadą takich modeli jest jednak wysoki pobór energii.
  • Nawilżacz ewaporacyjny – działają podobnie do nawilżaczy parowych – w tym przypadku różnicą jest sposób, w jaki tworzy się para wodna. Zasysane przez wentylator powietrze zostaje tylko nawilżone i nie jest podgrzewane, dlatego wytworzona para nie jest gorąca i nie podnosi temperatury w pomieszczeniu. Największą wadą nawilżaczy ewaporacyjnych jest ich cena – są zdecydowanie najdroższe spośród wszystkich dostępnych na rynku nawilżaczy.
  • Nawilżacz ultradźwiękowy – działanie takiego urządzenia polega na rozbijaniu wody na drobne cząsteczki za pomocą ultradźwięków. Do największych zalet nawilżaczy ultradźwiękowych należą niski pobór energii oraz bardzo cicha praca. Nie są one jednak dobrym wyborem dla osób posiadających zwierzęta – wykorzystane ultradźwięki mogą być dla nich nieprzyjemne.

Wybierając nawilżacz powietrza warto też zwrócić uwagę na jego dodatkową funkcjonalność. Przykładowo posiada m.in. regulację intensywności pary oraz timer, dzięki któremu urządzenie wyłączy się po ustawionym czasie.

 

Jonizator czy ozonator powietrza, czy to jest to samo?

Dbanie o jakość powietrza w pomieszczeniach stało się niezwykle ważne. Jonizacja i ozonowanie to bardzo często wybierane metody, wykorzystywane zwłaszcza w miejscach, gdzie przebywa wiele osób, np. w biurach. Choć cel zastosowania jonizatora i ozonatora jest podobny, urządzenia te różnią się między sobą znacząco.

Oczyszczacze powietrza z jonizatorem emitują jony ujemne, które wykazują działanie oczyszczające. Wpływa to korzystnie na koncentrację, zmniejsza stres, poprawia nastrój. Jonizatory ograniczają również ilość bakterii, pleśni i grzybów, a także zmniejszają ilość alergenów. Zaletą oczyszcza powietrza z jonizatorem jest to, że nawet podczas gdy urządzenie jest włączone, w pomieszczeniu mogą przebywać ludzie.

Generatory ozonu mają silne właściwości antyseptyczne i utleniające. Poza właściwościami bakteriobójczymi, wirusobójczymi i grzybobójczymi, ozon pozwala zwalczyć pleśń i roztocza oraz usuwa nieprzyjemne zapachy. Ozonatory mają znacznie szersze zastosowanie – nadają się nie tylko do oczyszczania powietrza, ale także do czyszczenia zabawek czy blatów. Tego typu urządzenie można także wykorzystać, np. do ozonowania żywności, by oczyścić dokładnie produkty spożywcze z zabrudzeń, bakterii czy środków chemicznych. Ozonator pozwoli również zadbać o czystość w samochodzie, umożliwiając ozonowanie klimatyzacji czy dezynfekcję wnętrza auta.

 

Oczyszczacz powietrza - opinie użytkowników

Na pytanie „Czy warto kupić oczyszczacz powietrza?” wszyscy właściciele tego typu urządzeń odpowiadają „WARTO!” Niezależnie czy będzie to oczyszczacz tradycyjny czy z funkcją nawilżenia – zalety można wymieniać bardzo długo.  Opinie o oczyszczaczach powietrza mówią jednoznacznie, że osoby, które zdecydowały się na kupno takiego produktu czują się znacznie lepiej i mają więcej energii. Często powtarzaną opinią jest także znaczna poprawa jakości snu oraz zwiększenie koncentracji. To wszystko jasno dowodzi, że dobry oczyszczacz powietrza, zmienia życie na lepsze!

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium