Grzejniki
Grzejniki i kaloryfery olejowe
Grzejniki olejowe do doskonałe źródło ciepła, gdy w sezonie przejściowym szybko chcesz dogrzać pokój, albo warsztat lub garaż. Na rynku dostępne są różnej wielkości urządzenia, o mocy od 800 do 2500 W. Zatem bez problemu dobierzesz grzejnik elektryczny olejowy do swoich potrzeb.
Grzejnik olejowy: co to jest i jak działa kaloryfer olejowy?
Grzejnik olejowy to urządzenie przypominające tradycyjny kaloryfer, który montuje się w domach. Bardzo często wyposażony jest w kółka, ułatwiające komfortowe przenoszenie z jednego pomieszczenia do drugiego.
Taki grzejnik wytwarza ciepło wykorzystując prąd elektryczny oraz olej, którym wypełnione są żeberka. Zamontowane w środku urządzenia grzałki ogrzewają olej, który oddziałuje na metalową konstrukcję, pozwalając rozgrzać piecyk olejowy do wybranej temperatury.
Grzejnik olejowy z termostatem
Kaloryfer olejowy posiada wiele ciekawych funkcjonalności, dzięki którym umożliwia komfortowe dozowanie ciepła w zależności od upodobań. Grzejnik olejowy z termostatem umożliwia np. regulację mocy oraz dostosowanie temperatury do określonych potrzeb. Wystarczy ustawić odpowiednią temperaturę, a gdy zostanie ona osiągnięta system wyłączy grzałkę. Natomiast gdy temperatura pokojowa spadnie, grzejnik ponownie się włączy.
Dlatego grzejniki olejowe z termostatem mogą być stosowane np. w sypialni lub pokoju dziecięcym, gdy chcesz uzyskać odpowiednią dla idealnego snu temperaturę.
Grzejnik olejowy z timerem
Jedną z bardzo przydatnych opcji, która zdecydowanie podnosi komfort użytkowania piecyków olejowych jest funkcja Timera. Grzejnik olejowy z timerem umożliwia ustawienie określonego czasu, w którym urządzenie będzie pracować, po czym automatycznie się wyłączy.
Grzejnik olejowy panelowy czy żeberkowy?
Na rynku dostępne są dwa rodzaje grzejników olejowych. Pierwsze, bardzo popularne to grzejniki olejowe żeberkowe. Ich konstrukcja składa się z wielu żeber, przypominających stare żeliwne kaloryfery. Warto zwrócić uwagę, że każde żebro zwiększa ilość oddawanego ciepła. Zatem jeśli masz do ogrzania sporych rozmiarów salon, pamiętaj by dobrać elektryczny grzejnik olejowy z odpowiednio dużą liczbą żeberek.
Grzejnik olejowy panelowy charakteryzuje się bardziej nowoczesnym wyglądem. Konstrukcja takiego grzejnika składa się z dwóch płaskich pofalowanych płyt i umieszczonej między nimi cieczy. Grzejniki panelowe często wyposażone są w nóżki albo uchwyty umożliwiające powieszenie ich na ścianie.
Energooszczędny grzejnik olejowy
Czy grzejnik elektryczny może być energooszczędny? Odpowiedź na to pytanie wydaje się nieoczywista. Dotychczas piecyki elektryczne uważane były za mało wydajne i drogie w eksploatacji. Jednak nowoczesne modele, idealnie dobrane do pomieszczenia oraz wyposażone w odpowiednie funkcje mogą okazać się doskonałym rozwiązaniem, które nie obciąży zbytnio portfela.
Jeśli wybierasz grzejnik energooszczędny, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim dobierz jego moc do pomieszczenia - im jest ono większe, tym większą moc powinien mieć grzejnik. Przykładowo do pokoju o powierzchni 25 m2 idealne będzie urządzenie o mocy do 2000 W.
Ważny jest także wybór odpowiedniego rodzaju grzejnika elektrycznego. W przypadku grzejnika olejowego, doskonale sprawdzi się on w większych wnętrzach, czy, ze względu na bezpieczeństwo, w pokojach dziecięcych. Tego typu urządzenia posiadają trzy tryby pracy, które pozwalają dostosować moc grzania do aktualnych potrzeb. Co więcej, kontrolę nad pracą grzejnika, a tym samym domowym budżetem ułatwia także timer i termostat. Elektryczne kaloryfery olejowe mają jeszcze jedną dodatkową zaletę, która sprawia, że są to urządzenia bardziej ekonomiczne od innych grzejników. Po wyłączeniu wolno się wychładzają, przez to nawet nie będąc uruchomionym, oddają temperaturę do otoczenia.
Warto podkreślić, że wszystkie te funkcje pozwolą zaoszczędzić energię w połączeniu z innymi czynnikami wpływającymi na mniejsze wytracanie ciepłą z pomieszczeń. Zatem pamiętaj, by w pokoju, w którym stoi grzejnik były szczelne okna.
Zużycie prądu przez grzejnik olejowy, a jego moc
Zastanawiasz się jakie będzie zużycie prądu przez grzejnik olejowy? Niezależnie od tego czy planujesz kupić grzejnik olejowy 2500W czy mały grzejnik olejowy 500W, bardzo łatwo możesz to samodzielnie obliczyć.
Wystarczy pomnożyć moc urządzenia przez ilość godzin użytkowania grzejnika oraz stawkę za 1 kWh. Przykład: jeśli 1 kWh to koszt 0,60 zł, każda godzina ogrzewania pomieszczenia grzejnikiem olejowym 2000W będzie kosztować 1,20 zł.
Jaki grzejnik olejowy wybrać, który warto kupić? Opinie
Jeśli nadal zastanawiasz się jaki grzejnik olejowy wybrać lub czy będzie on dobrym sposobem na ogrzewanie warsztatu polecamy nasze poradniki, które rozwieją wszelkie wątpliwości.
Dogrzewanie pokoju: jak i czym ogrzać zimny pokój? >>
Ogrzewanie garażu lub warsztatu - jaki grzejnik wybrać? >>