Termowentylatory

Farelki i Termowentylatory: grzejniki z nadmuchem do ogrzewania

Jesienne wieczory coraz chłodniejsze, a centralne ogrzewanie jeszcze nie zostało uruchomione? Alternatywą dla żeberkowego grzejnika elektrycznego jest termowentylator, który pozwoli szybko podnieść temperaturę w pomieszczeniu. Co ważne, termowentylatory (tzw. farelki) są dobrym rozwiązaniem, gdy potrzebne jest niedrogie urządzenie, które pozwoli dogrzać mieszkanie – ceny termowentylatorów zaczynają się już w okolicach 50 zł.

Termowentylator, a Farelka: czy to jest to samo?

Farelka elektryczna to potoczna nazwa termowentylatora. Co to jest i jak działa? Termowentylator to grzejnik elektryczny wyposażony w spiralę lub w grzałkę ceramiczną, która pod wpływem prądu generuje ciepło i rozprowadza je po pomieszczeniu za pomocą nadmuchu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli - o różnej mocy, wymiarach czy funkcjonalności. Można na przykład wybrać model z dodatkowym zimnym trybem pracy, dzięki czemu urządzenie znajdzie zastosowanie przez cały rok. Dla zwiększenia komfortu można także zdecydować się na termowentylator z pilotem bądź termowentylator z termostatem.

Termowentylator łazienkowy, czy farelka dogrzeje łazienkę?

Zbyt niska temperatura w łazience? Zamiast korzystać z żeberkowego grzejnika elektrycznego można dogrzać pomieszczenie za pomocą farelki. Termowentylator do łazienki szybko się nagrzeje i nie zajmie dużo miejsca, dlatego sprawdzi się idealnie, nawet w małym pomieszczeniu.

Termowentylator kolumnowy: zwykły czy ceramiczny?

Osoby chcące dogrzać mieszkanie często decydują się na zakup termowentylatora kolumnowego. Jest to doskonała alternatywa dla wszystkich, którym nie wystarcza mała farelka do ogrzewania, a żeberkowy grzejnik elektryczny uważają za duży i zajmujący zbyt wiele miejsca. Modele kolumnowe to połączenie dużej mocy i smukłej budowy.

Nie wiedząc na czym polega różnica, wiele osób ma problem z podjęciem decyzji czy wybrać termowentylator ceramiczny czy zwykły. Modele te różnią się między sobą konstrukcją. W termowentylatorach ceramicznych klasyczną grzałkę spiralną zastąpiono ceramicznym elementem grzewczym, który jest znacznie bezpieczniejszy i trwalszy. Co ważne, ceramika nagrzewa się znacznie szybciej, magazynuje ciepło i oddaje je powoli, a co za tym idzie ogrzewa pomieszczenie jeszcze przez pewien czas po wyłączeniu termowentylatora pokojowego. Dlatego też, termowentylatory ceramiczne uważane są za urządzenia bardziej wydajne.

Energooszczędna farelka

Nie każda farelka posiada tryb eco, dlatego aby ograniczyć zużycie prądu należy zwrócić uwagę na kilka innych, istotnych elementów. Można wybrać termowentylator z regulacją, który pozwoli dostosować moc grzania do rozmiarów pokoju bądź farelkę z termostatem, która utrzyma wybraną temperaturę, wyłączając się w razie potrzeby. Warto również zadbać o uszczelnienie okien – to właśnie przez nieszczelne okna i drzwi wytracane jest ciepło.

Zużycie prądu przez termowentylator, a jego moc

Czy korzystanie z farelki jest drogie? Zużycie prądu zależy przede wszystkim od mocy urządzenia. Wśród termowentylatorów domowych dostępne są modele o bardzo niskiej mocy, np. 400 W, ale z łatwością można znaleźć też modele o mocy 2500 W. Wszystko dostosowane do potrzeb użytkownika.

Ile prądu zużywa farelka 2000W, czyli model, na który decyduje się bardzo wiele osób? Zakładając, że średnio w Polsce 1 kWh to koszt 0,60 zł, a farelka 2 kW w ciągu godziny działania zużywa 2 kWh, to godzina ogrzewania to koszt 1,20 zł. Przy używaniu urządzenia przez godzinę dziennie, np. dogrzewając łazienkę, rachunek wzrośnie o 36 zł. Jednak chcąc dogrzewać pomieszczenie przez 10 godzin dziennie przez miesiąc rodzinny budżet uszczupli się o dodatkowe 360 zł.

Jaki termowentylator wybrać, który warto kupić? Opinie

Decydując się na kupno urządzenia do ogrzania domu trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Wiele osób obawia się, że szum farelki będzie zakłócać sen czy pracę. Osoby, które cenią sobie ciszę powinny zwrócić nie tylko uwagę na moc, ale także na głośność działania – podana w decybelach wartość powie czy wybrany model faktycznie można nazwać cichym termowentylatorem.

Dogrzewanie pokoju: jak i czym ogrzać zimny pokój? >>

Przy wyborze warto również zwrócić uwagę na dodatkową funkcjonalność. Zapominalscy mogą zdecydować się na termowentylator z timerem, by od razu ustawić czas wyłączenia i nie martwić się, że urządzenie zostanie pozostawione bez kontroli. Natomiast każdy, kto ponad wszystko ceni sobie wygodę użytkowania powinien wybrać termowentylator na pilota, który pozwoli zarządzań funkcjami urządzenia bez konieczności wstawania z kanapy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium