Kategorie blog
Klimator: co to jest, jak działa? Klimator a klimatyzator

Klimator: co to jest, jak działa? Klimator a klimatyzator

Letnie upalnie dni to czas idealny tylko dla osób, które wypoczywają nad jeziorem czy morzem. Nie jest jednak do śmiechu tym, którzy termometry wskazują ponad 30 stopni muszą zostać w pracy lub mieszkaniu bez klimatyzacji. Dla zapewnienia komfortu podstawą jest schłodzenie pomieszczenia, a sposobów na to jest kilka. Jednym z bardziej skutecznych jest klimator wodny. Jeśli zastanawiasz się jak działa klimator, polecamy nasz poradnik.

Co to jest klimator i jak działa

Co to jest i jak działa klimator?

Zastanawiasz się co to jest klimator i czy to jest to samo co klimatyzer? To jedno urządzenie, które ma za zadanie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu. Zasada jego działania jest bardzo prosta, taki przenośny klimatyzator do schłodzenia pokoju wykorzystuje zimną wodę, lód albo wkłady chłodzące.

Podstawowe części klimatora to pompka, zbiornik na wodę, wentylator i filtr. Po włączeniu urządzenia pompka pobiera wodę ze zbiornika i wtłacza ją do filtra, który przyjmuje temperaturę wody i przez cały czas pozostaje mokry i zimny. Zasysane z pomieszczenia powietrze przepływa przez ten filtr, w wyniku czego ulega schłodzeniu. Następnie za pomocą wentylatora chłodne powietrze jest wydmuchiwane na zewnątrz.


Czym się różni klimator od klimatyzatora?

Klimatyzatory w mieszkaniu to nie tylko element profesjonalnej instalacji, choć to pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi nam na myśl. Zainstalowana klimatyzacja jest bardzo skutecznym sposobem na schłodzenie pomieszczenia, a dodatkowo reguluje poziom wilgotności i czystości powietrza. Montaż takiej klimatyzacji należy rozważyć już na etapie projektowania domu czy mieszkania i jest to dość kosztowna inwestycja.

Jeśli nie posiadasz takiej instalacji, dostępne są także stojące klimatyzatory przenośne, które umożliwiają regulację temperatury od +16˚C do +30˚C, a dodatkowo mają funkcję oczyszczania oraz nawilżania powietrza.

Dokonując analizy urządzeń: klimator a klimatyzator, różnice będą dotyczyć przede wszystkim źródła chłodzenia. Klimatyzator do schładzania wykorzystuje freon, natomiast klimator domowy chłodzi dzięki odparowywanej wodzie. Mimo, że często spotkać można zamienne używanie tych nazw, to jednak są to dwa odrębne urządzenia.

To, czym się różni klimatyzator od klimatora, to także możliwość regulowania temperatury. W przypadku klimatorów nie ma takiej możliwości, natomiast w klimatyzatorach jest. Z kolei klimator podwyższa wilgotność powietrza, podczas gdy klimatyzator ją obniża. Ważna jest też przestrzeń, gdzie możemy używać obydwu urządzeń. Klimator dedykowany jest do pomieszczeń otwartych, natomiast klimatyzator do pokoju oraz innych pomieszczeń zamkniętych.


Czy warto kupić klimator do domu, mieszkania, pokoju?

Zastanawiasz się, czy warto kupić klimator? Opinie w Internecie mogą być podzielone – te negatywne wynikają przede wszystkim z nieprawidłowego użytkowania. Przeważają natomiast słowa uznania za dobre efekty i łatwość obsługi oraz mobilność tego urządzenia. Co więcej, klimator do domu, wykorzystując efekt działania wody, jest zdecydowanie zdrowszy niż tradycyjne systemy klimatyzacji. Na korzyść tych urządzeń przemawia także stosunkowo niska cena.

Tu jeszcze warto podkreślić, że kupując klimatyzer domowy, należy zwrócić uwagę na wielkość pomieszczenia, jakie będziemy chłodzić, bo od tego będzie zależało, jaką mocą powinno dysponować dane urządzenie. Im większa moc, tym szybciej zyskasz zadowolenie z rezultatu chłodzenia swojego salonu czy sypialni.


Klimator czy wentylator, co lepsze?

Zastanawiasz się co kupić: klimator czy wentylator? Klimator, choć może przypominać wentylator, różni się od niego sposobem działania. Jak już wspomnieliśmy, jego działanie opiera się na schładzaniu powietrza z wykorzystaniem wody. Zatem podstawową różnicą jest to, że klimatyzer chłodząc dodatkowo nawilża powietrze.

Z kolei wiatrak chłodzący to jedno z najczęściej wykorzystywanych urządzeń w czasie upalnych dni. Ich różnorodność sprawia, że znajdują zastosowanie w biurach, domach oraz sklepach. Zasada działania opiera się na śmigle, które pod wpływem obrotów emituje przyjemny chłód.

Przeczytaj również: Jaki wentylator kolumnowy wybrać?


Jaki klimator wybrać? Mini ranking z porównaniem cen i możliwości

Klimator wodny to coraz chętniej wybierane urządzenie. W szczególności to urządzenie powinny rozważyć osoby skłonne do alergii i te, które źle znoszą przebywanie w przesuszonych pomieszczeniach. Zatem jeśli analizujesz klimatory przenośne ranking urządzeń Teesa pomoże Ci dokonać wyboru.


Tani klimator biurkowy

Najprostszy klimator na wodę można kupić w cenie do 100 zł. Są to z reguły niewielkich rozmiarów urządzenia z minimalistycznym designem. Dlatego doskonale sprawdzą się do sypialni, salonu, a nawet do biura. Wraz z urządzeniem otrzymujesz 3 tryby prędkości nawiewu, a także pionową regulację kierunku nawiewu. Dodatkowo możesz ustawić kolor podświetlenia, dzięki czemu doskonale wkomponujesz klimator w wystrój wnętrza.

Zobacz klimatory do 100 zł >>


Mały klimator na biurko lub szafkę

Dobry klimator kolumnowy 3w1

Klimator 3w1 to zaawansowane urządzenie, którego cena w prawdzie przekracza 200 zł, ale które możesz wykorzystać na trzy sposoby. Dzięki zbiornikowi na wodę może on posłużyć nie tylko jako zwykły wentylator, ale także nawilżacz powietrza. Dodatkowo jest to klimator na lód lub na wkłady chłodzące.

Klimatyzator pokojowy Teesa posiada 3-stopniową regulację prędkości nawiewu, będzie doskonałym rozwiązaniem zarówno w czasie walki z dużymi temperaturami, jak też do lekkiego schłodzenia pomieszczenia. Dodatkowo posiada 3 tryby pracy, w tym tryb nocny, który polega na stopniowym zwiększaniu i zmniejszaniu prędkości nawiewu.


Nowoczesny klimator przenośny

Nadal zastanawiasz się jaki klimator do mieszkania wybrać? W cenie do 400 zł otrzymasz urządzenie np. Cool Touch P800, które poza schładzaniem ma za zadanie oczyszczanie powietrza z pyłków i kurzu. Warto zwrócić uwagę także na fakt, iż produkt posiada 3 tryby regulacji prędkości nawiewu oraz funkcję oscylacji.

Najlepszy klimator przenośny 3 w 1
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium