Kategorie blog
Najlepszy grill do ogrodu, na taras i na balkon

Najlepszy grill do ogrodu, na taras i na balkon

Grillowanie to nie tylko możliwość zjedzenia pysznych, często wyszukanych potraw. Wielu z nas organizuje takie spotkania, ponieważ jest to świetna okazja do spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi na świeżym powietrzu. W tym poradniku podpowiemy gdzie można palić grilla oraz jaki grill sprawdzi się na działce, w ogrodzie, a jaki na tarasie.

Najlepszy grill do ogrodu, na taras i na balkon

Jak i gdzie grillować? Najlepsze miejsca na postawienie grilla

Czy można palić grilla na działce?

Posiadacze działki ROD zapewne nie raz zastanawiali się czy można palić grilla na działce? Wszelkie kwestie sporne dotyczące tego, co wolno, a co nie na Rodzinnych Ogrodach Działkowych warunkuje ich regulamin. Możemy uspokoić, że w przepisach nie ma informacji o zakazie grillowania. Zatem nie ma przeciwskazań, by działkowicze w słoneczny weekend, rozpalili na działce grilla, oczywiście z zachowaniem wszelkich przeciwpożarowych zasad bezpieczeństwa oraz zgodnie z zasadami współżycia społecznego.

Jednocześnie należy wziąć pod uwagę, że zgodnie z regulaminem na działkach ROD nie wolno palić ognisk, nawet tych rekreacyjnych. Wynika to z możliwości zadymiania okolicy, co może być uciążliwe dla mieszkańców i innych działkowców. Zatem, aby umilić sobie czas na działce warto zainwestować w odpowiedniego grilla.

Grill na działce ROD

Czy można robić grilla na balkonie?

Ostatnio więcej czasu spędzamy w domach. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z przyjemności jaką dają pyszne dania z grilla. Czy można rozpalić grilla na balkonie, jeśli nie ma innej możliwości? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, bo to zależy.

Palenie grilla na balkonie nie jest nigdzie jednoznacznie zakazane, jednak wiele spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych reguluje tę kwestię swoim wewnętrznym regulaminem. Zdarza się, że takie wewnętrzne regulacje kategorycznie zabraniają grillowania na balkonie, jednak w wielu wypadkach przepisy uwzględniają rodzaj grilla, który jest zabroniony, a z którego można skorzystać.

Użycie tradycyjnego węglowego grilla, w którym jest żarzący się węgiel może naruszać przepisy ochrony przeciwpożarowej budynków, zatem jest zabronione. Bo łatwo sobie wyobrazić, jakie konsekwencje mógłby spowodować przypadkowy podmuch wiatru. Poza tym reguluje to też rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, zgodnie z którym zabronione jest rozpalanie ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów.

Odradzamy grillowanie na tradycyjnym grillu węglowym, z którego wydobywa się intensywny dym i zapach, z jeszcze jednego powodu. Skutki tego mogą być mocno odczuwane przez sąsiadów. Duszący dym z Twojego grilla dostający się do ich mieszkań, daje im podstawę do skierowania przeciwko Tobie sprawy do sądu.

A czy można używać grilla gazowego na balkonie? Ten rodzaj grilli, podobnie jak w przypadku modeli elektrycznych nie wytwarza dymu, więc o ile Twoi sąsiedzi nie będą mieli nic przeciwko, przy zachowaniu niewielkich gabarytów urządzenia i odpowiednich środków ostrożności jest to pewne rozwiązanie.

O tym jak działa grill gazowy piszemy więcej w naszym poradniku. Grillowana żywność nie ma tu bezpośredniego kontaktu z ogniem. Pod rusztem znajdują się aromatyzery, czyli blaszki, na które spływają soki i tłuszcz. Spadając na gorącą blachę, odparowują i wnikają z powrotem do potraw, nadając im odpowiedni smak grilla.

Zatem odpowiadając, na pytanie czy można zrobić grilla na balkonie, odpowiedź brzmi tak, ale nie węglowego. Warunkowo można używać grilla gazowego, natomiast dozwolone jest grillowanie na balkonie przy grillu elektrycznym, który nie wytwarza dymu. Stanowisko Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wskazuje, że „w świetle obowiązującego prawa dozwolone jest użytkowanie grilli elektrycznych na balkonach i tarasach, pod warunkiem zapewnienia wymaganych odległości tych urządzeń od materiałów palnych, a także elementów wystroju i wyposażenia wnętrz wykonanych z materiałów palnych oraz niedopuszczenie do powstania płomienia, umożliwiającego zapalenia się tych materiałów jak również lokali (balkonów) sąsiednich”.


Czy można grillować na tarasie lub w ogrodzie?

Posiadasz dom z ogrodem? Jesteś w tej szczęśliwej sytuacji, że nie musisz zastanawiać się czy można robić grilla na tarasie. W tym wypadku grill powinien być obowiązkowym wyposażeniem na działce. Oczywiście częste grillowanie może stać się na dłuższą metę uciążliwe dla sąsiadów, dlatego mamy tu na myśli grilla, którego rozpalenie nie będzie im szkodzić. Jeśli uwielbiasz grillowanie i masz więcej miejsca na podwórku, warta rozważania jest altana ogrodowa z grillem lub grill gazowy.

Jaki grill na balkon

Grill na balkonie: jaki wybrać, który kupić?

Jak już wspomnieliśmy grill na balkon, to trudny temat. Nie wolno używać opcji węglowych, zatem do wyboru pozostaje gazowy lub elektryczny. Aby rozwiać ostatecznie wątpliwości jaki grill na balkonie będzie najlepszy, przyjrzyjmy się konkretnym propozycjom.


Grill elektryczny na balkonie

Skoro już wiemy, grillowanie na balkonie może odbywać się tylko przy grillu elektrycznym, warto pomyśleć jaki grill na balkon będzie w Twoim przypadku najlepszy? Jeśli robisz to okazjonalnie i nie planujesz inwestować w zaawansowane urządzenia, możesz sprawdzić np. grill elektryczny TSA3223. Urządzenie to możesz postawić także w kuchni przygotowując na nim nie tylko grillowane mięsa, ale także chrupiące panini. Taki grill elektryczny na balkonie, bez dymu zapewni ucztę dla podniebienia, ale też pozwoli Ci ustrzec się przed spojrzeniami niezadowolonych sąsiadów. Jedyną wadą tego rozwiązania jest niewielka powierzchnia grillowania, która pozwolili na komfortowe przygotowanie posiłku tylko dla kilku znajomych lub rodziny.


Niewielki grill gazowy na balkon

Grill gazowy na balkonie może być używany tylko przy wykazaniu sporych środków ostrożności. Do tego warto wziąć pod uwagę rozmiar balkonu, bo z pewnością ciężko będzie zmieścić na nim sporych rozmiarów urządzenie oraz nakryty stół dla gości. Dlatego, jeśli zastanawiasz się jaki grill na balkon kupić, polecamy dwa modele. Pierwszy z nich to wyposażony w dwa palniki ze stali nierdzewnej mały grill BBQ 2000 . Ten mały grill pozwoli Ci komfortowo przygotować posiłek dla przyjaciół i rodziny, a jednocześnie nie zajmie zbyt dużo miejsca na balkonie, co w tym wypadku ma niemałe znaczenie.

Z kolei posiadacze bardzo małych balkonów powinni rozważyć grill gazowy jednopalnikowy z opcją składania, co jest wygodnym rozwiązaniem, przy ograniczonym miejscu do przechowywania rzeczy.

Zobacz niewielkie, kompaktowe i mobilne grille na balkon >>

 

Grill na taras: jaki wybrać, który kupić?

Planując ustawić grill na tarasie, zwłaszcza posiadającym duże rozmiary, masz znacznie większe możliwości wyboru. Oczywiście, jeśli tylko okazjonalnie odpalasz grilla na niedzielny obiad dla rodziny, możesz kupić mały grill. Jednak, jeśli uwielbiasz duże spotkania, bo masz sporo przestrzeni do ugoszczenia przyjaciół, a na dodatek lubisz serwować im wyszukane potrawy, Twój grill na taras powinien także robić wrażenie.


Grill elektryczny na taras

Grill elektryczny na taras to właśnie rozwiązanie dla tych, którzy grillują okazjonalnie. Przypomnijmy, że jest on lepszą alternatywą niż grill węglowy, bo nie emituje dymu i ogranicza drażniące zapachy. Takie urządzenie możesz mieć na wyposażeniu kuchni i wykorzystywać również wtedy, gdy zamarzy Ci się grillowany posiłek na świeżym powietrzu.


Grill gazowy na taras

Biorąc pod uwagę wszystkie przedstawione w tym poradniku aspekty, grill gazowy na tarasie to jedno z najlepszych rozwiązań. Różnorodny wybór modeli od 3-palnikowego do 5-palnikowgo, pozwoli Ci odpowiednio dobrać rozmiar urządzenia do swoich potrzeb.

Grill gazowy na taras nie tylko pozwoli Ci przygotować smakołyki dla gości, ale także nie zakłóci sąsiedzkiego miru. Łatwość zasilania butlą gazową pozwala uniknąć zadymienia okolicy, jak to ma miejsce w przypadku grilla węglowego.


Grill tarasowy, murowany kominek

Posiadacze domów jednorodzinnych z ogrodem często już na etapie budowy domu planują kominek zewnętrzny na tarasie, który można również wykorzystać jako grill. To rozwiązanie jest ciekawe, ponieważ taki murowany grill na tarasie jest spójny stylistycznie z otoczeniem i pozwoli uniknąć zajmujących miejsce urządzeń do grillowania, co będzie miało znaczenie dla osób ceniących estetykę.

Grill na tarasie pozwoli swobodnie przygotowywać potrawy dla całej rodziny i przyjaciół, a jednocześnie w tym rozwiązaniu dym wydobywa się kominem, co zimniejsza efekt zadymienia okolicy. Do wad takiego rozwiązania należą przede wszystkim koszty wykonania grilla i negatywny wpływ na środowisko.

Jaki grill na taras

Grill ogrodowy, na działkę: jaki wybrać, który kupić?

Jak już wspominaliśmy, właściciele działek ROD narażeni są na pewne obostrzenia związane z rozpalaniem ognisk, dlatego w ich przypadku pozostają rozważania jaki grill na działkę będzie dla nich odpowiedni. Większe możliwości mają właściciele dużych ogrodów, w których można ustawić nie tylko okazały grill ogrodowy, ale też rozpalić ognisko.


Grill ogrodowy murowany z cegły, kamienia, klinkieru

Jedna z możliwości, jaką mają posiadacze okazałych ogrodów, to grill z cegły klinkierowej albo z kamienia polnego. Dobór materiału zależy tylko od preferencji właścicieli. Do zalet takiego rozwiązania należy m.in. funkcja estetyczna – takie grille ogrodowe murowane są zwykle spójne stylistycznie z domem i ogrodem. Kolejnym plusem jest funkcja użytkowa - grille ogrodowe są bardzo solidne i odporne, przez co posłużą przez długie lata, a także stabilne, dzięki czemu domownicy nie muszą obawiać się o przypadkowe przewrócenie i poparzenie. Co więcej taki murowany grill ogrodowy może pełnić funkcję kominka, dzięki czemu pozwoli ogrzać się gościom w czasie spotkań w chłodne letnie wieczory.

Czy zatem taki grill z cegły ma jakieś wady? Podstawowym ograniczeniem jest wielkość działki. Taki grill będzie idealny na dużej działce. Planując dla niego miejsce warto wziąć też pod uwagę to, o czym wspominaliśmy na początku - nie tylko własną wygodę, ale także komfort sąsiadów, by wydobywający się dym nikomu nie przeszkadzał.


Grill ogrodowy wiszący na łańcuchu z paleniskiem

Właściciele ogrodów, mogą też na swojej działce zaplanować miejsce na ognisko rekreacyjne. Bo kto nie lubi piec kiełbasek na kiju albo urządzać wieczorów przy ognisku z gitarą i śpiewem. Jest to z pewnością frajda zarówno dla małych, jak i dużych.

A sposobem na połączenie miejsca na ognisko oraz grilla jest metalowy grill ogrodowy wiszący nad paleniskiem. Jest to mobilne rozwiązanie i kompromis pomiędzy zwolennikami ognisk oraz pieczenia kiełbasek na ruszcie. Taki grill nie kosztuje zbyt dużo, posiada trójnóg, ułatwiający stabilne umieszczenie nad paleniskiem i jest wykonany z cienkiej i lekkiej blachy, co może być wadą, bo obniża jego trwałość.


Grill węglowy do ogrodu i na działkę

Pomimo wielu dostępnych rozwiązań, w ogrodach Polaków nadal królują grille węglowe. Wpływ na to ma przede wszystkim ich duża dostępność i niska cena. Dobre grille węglowe można kupić już od kilkudziesięciu złotych w każdym większym markecie. Do okazjonalnego grillowania na działce czy w ogrodzie będą one zatem wystarczające. Jeśli jednak chcesz grillować świadomie, czyli zdrowo i z myślą o środowisku, powinieneś zastanowić się, czy ten rodzaj grilla będzie dla Ciebie odpowiedni.

Więcej o grillach węglowych, ich wadach i zaletach piszemy w naszym poradniku: Grill gazowy czy węglowy? Na co zwrócić uwagę rozważając zakup? >>


Najlepszy gazowy grill ogrodowy

Właśnie ze względu na walory zdrowotne oraz środowiskowe, Polacy coraz chętniej wybierają grill gazowy ogrodowy. Jedną z podstawowych zalet tego urządzenia jest brak dymu i trujących substancji uwalnianych z podpałek i brykietów. O zaletach w użytkowaniu już wspominaliśmy, ale dla przypomnienia są to m.in. brak konieczności długiego rozpalania i możliwość kontrolowania temperatury w czasie pieczenia.

Grill ogrodowy gazowy

Zatem jeśli posiadasz dużą działkę z ogrodem i zastanawiasz się jaki dobry grill gazowy wybrać i ile kosztuje grill gazowy, polecamy nasz poradnik: Jaki grill gazowy do 500, 1000, 1500 zł? Zobacz ranking 2022 >>

W dużym ogrodzie idealnie sprawdzi się 4-palnikowy grill gazowy BBQ 5000 MASTER. Pod rusztem grilla Teesa znajdziesz 4 palniki o łącznej mocy 14,4 kW. Co więcej, w jednym z blatów roboczych umieszczony jest dodatkowy palnik o mocy 3 kW, który pozwoli Ci np. przygotować sos do grillowanych potraw, czy zagotować wodę na herbatę. Ten duży grill gazowy ogrodowy pozwoli Ci przygotować przyjęcie dla rodziny i przyjaciół szybko i komfortowo.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium