Szczoteczka soniczna czy elektryczna: porównanie, jaką wybrać?
Mycie zębów to absolutna podstawa codziennej higieny jamy ustnej, dlatego trzeba pamiętać o tym, jak istotne jest, aby wybrać szczoteczkę, która nie tylko jest funkcjonalna i skutecznie czyści, ale także daje wysoki komfort użytkowania i zapewnia bezpieczeństwo. Mając na uwadze jak ważna jest odpowiednia pielęgnacja zębów i dziąseł stworzyliśmy poradnik, który podpowie Ci jaką szczoteczkę wybrać.
Z poradnika dowiesz się:
- Rodzaje szczoteczek do zębów: szczoteczka manualna, elektryczna i soniczna
- Szczoteczka manualna: wady, zalety, cena
- Jak myć zęby szczoteczką manualną?
- Czy używanie szczoteczki manualnej ma sens?
- Szczoteczka elektryczna: wady, zalety, cena
- Jak zbudowana jest szczoteczka elektryczna, jak działa?
- Jak myć zęby szczoteczką elektryczną?
- Dla kogo sprawdzi się szczoteczka elektryczna?
- Szczoteczka soniczna: wady, zalety, cena
- Jak zbudowana jest szczoteczka soniczna, jak działa?
- Jak myć zęby szczoteczką soniczną?
- Dla kogo sprawdzi się szczoteczka soniczna?
- Szczoteczka zwykła czy soniczna? Która lepiej sprawdzi się dla dorosłych
- Szczoteczka soniczna a tradycyjna szczoteczka elektryczna rotacyjna, czym się różnią, która lepsza?
- Czy dzieci mogą używać szczoteczek sonicznych lub elektrycznych?
- Funkcje szczoteczek sonicznych na które warto zwrócić uwagę przed wyborem
- Jakie krążą opinie o szczoteczkach sonicznych?
- Dlaczego warto wypróbować szczoteczkę soniczną? Na którą się zdecydować?
Rodzaje szczoteczek do zębów: szczoteczka manualna, elektryczna i soniczna
Do czyszczenia zębów używa się jednej z trzech rodzajów szczoteczek: szczoteczki rotacyjnej, sonicznej lub manualnej. Każda z nich ma wady i zalety, które pokrótce omówimy oraz pokażemy różnice w działaniu każdej z nich. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu dowiesz się, jakie cechy powinna posiadać dobra szczoteczka oraz jaką szczoteczkę wybrać.
Szczoteczka manualna: wady, zalety, cena
Choć używanie szczoteczek manualnych staje się coraz mniej popularne i są one wypierane przez dużo bardziej funkcjonalne szczoteczki soniczne czy rotacyjne, to nadal są one wybierane przez część społeczeństwa, dlatego w tym poradniku postanowiliśmy wspomnieć również o nich.
-
Jak myć zęby szczoteczką manualną?
Jest kilka metod mycia zębów szczoteczką manualną. Na wstępie trzeba zaznaczyć, że umycie zębów to nie tylko nałożenie pasty do zębów i szybkie szczotkowanie. Dentyści zalecają, aby myć zęby przez dwie minuty, dokładnie czyszcząc zewnętrzną, wewnętrzną część zębów oraz powierzchnie żujące – te zasady należy stosować zawsze, niezależnie od rodzaju używanej szczoteczki. Mycie zębów szczoteczką ręczną powinno wyglądać następująco: należy przyłożyć szczoteczkę do zębów pod kątem 45° w kierunku dziąseł, a następnie ruchami okrężnymi szczotkować przesuwając szczoteczkę do przodu i do tyłu oraz w górę i w dół. Czynność należy wykonać zarówno dla części zewnętrznych, jak też wewnętrznych zębów. Część wewnętrzną zębów przednich należy myć trzymają szczoteczkę w pozycji pionowej, natomiast powierzchnie żujące szczotkuje się przesuwając szczoteczkę w przód i w tył. Nie można też zapomnieć o wyczyszczeniu dziąseł.
-
Czy używanie szczoteczki manualnej ma sens?
To co przemawia na korzyść szczoteczek ręcznych to niska cena – tego typu szczoteczkę można kupić za jedyne kilka czy kilkanaście złotych. Ich dodatkowym atutem jest także to, że są lekkie i poręczne. Oznacza to, że można je nosić stale przy sobie, dlatego sprawdzą się nie tylko podczas podróży, ale również, gdy chcesz odświeżyć oddech będąc w pracy czy szkole.
Szczoteczka elektryczna: wady, zalety, cena
Na wstępie warto zaznaczyć, że zarówno szczoteczka obrotowa (rotacyjna), jak też soniczna to rodzaje szczoteczki elektrycznej. Przyjęło się jednak, że mianem „elektrycznej” określa się ten pierwszy typ, dlatego w całym poradniku właśnie w ten sposób będziemy rozróżniać te szczoteczki.
-
Jak zbudowana jest szczoteczka elektryczna, jak działa?
Na pierwszy rzut oka widać, że to, co odróżnia szczoteczkę elektryczną to mała, okrągła główka. Taka budowa umożliwia wykonywanie ruchów obrotowych – naprzemiennie w prawo i w lewo. Jej nieduży kształt sprawia, że łatwiej dotrzeć jej nawet w trudno dostępne miejsca. Co więcej, zapewnia także dokładniejsze usuwanie płytki nazębnej i bardziej precyzyjne wyczyszczenie przestrzeni międzyzębowych.
-
Jak myć zęby szczoteczką elektryczną?
Mycie zębów szczoteczką rotacyjną jest bardzo podobne do mycia szczoteczką manualną – pomija się tylko element wykonywania ruchów okrężnych, bo robi to za nas szczoteczka. Wystarczy ustawić ją pod kątem 45° i przesuwać po linii zębów, po kolei czyszcząc każdy ząb.
-
Dla kogo sprawdzi się szczoteczka elektryczna?
Szczoteczkę elektryczną polecamy wszystkim tym, którzy ze wszelką cenę chcą uniknąć mozolnego, ręcznego szczotkowania zębów i którym zależy na dokładniejszym wyczyszczeniu jamy ustnej. Prostota użytkowania sprawia, że szczoteczka elektryczna sprawdzi się dla każdego, także dla dzieci, które nie mają wykształconych zdolności manualnych i szczotkowanie zębów zwykłą szczoteczką może być dla nich za trudne. Choć najtańsze szczoteczki elektryczne można kupić za mniej niż 100 zł, trzeba mieć na uwadze, że w porównaniu ze szczoteczkami manualnymi ceny tych pierwszych są znacznie wyższe.
Szczoteczka soniczna: wady, zalety, cena
W porównaniu do rotacyjnych szczoteczek elektrycznych szczoteczki soniczne są droższe, ale nawet wśród nich znajdą się modele, których ceny zaczynają się w okolicach 100 zł. Warto jednak podkreślić, że soniczne szczoteczki są uważane przez wielu dentystów za najlepszy wybór jeśli chodzi o codzienną higienę jamy ustnej, dlatego warto dopłacić, jeśli ma być to cena za zdrowe zęby i mocne dziąsła.
-
Jak zbudowana jest szczoteczka soniczna, jak działa?
Działanie szczoteczek sonicznych do zębów polega na wytwarzaniu fal dźwiękowych, które wprowadzają włosie szczoteczek w bardzo szybki ruch drgający. W efekcie tworzą się mikrobąbelki, które uderzają w powierzchnię zębów. Pozwala to na znacznie skuteczniejsze usuwanie płytki nazębnej oraz dokładniejsze oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych. Główka szczoteczki sonicznej jest bardzo zbliżona do budowy szczoteczki manualnej, co umożliwia wykonywanie ruchów wymiatających.
-
Jak myć zęby szczoteczką soniczną?
Technika mycia zębów szczoteczką soniczną jest taka sama - a co za tym idzie równie prosta i komfortowa - jak w przypadku szczoteczki elektrycznej. Po nałożeniu pasty do zębów również należy ustawić szczoteczkę pod kątem 45°, jednak zamiast wykonywać ruchy okrężne wystarczy przesuwać szczoteczkę wzdłuż linii zębów. Należy jednak pamiętać, że aby ruchy pulsacyjne spełniały poprawnie swoją rolę nie można naciskać szczoteczki zbyt mocno do powierzchni zębów.
-
Dla kogo sprawdzi się szczoteczka soniczna?
Używanie szczoteczki sonicznej zalecamy głównie osobom, które cierpią na nadwrażliwość zębów i dziąseł. Zdarza się, że chcąc dokładnie wyczyścić zęby szczoteczką oscylacyjną, zbyt mocno naciskamy główkę z włosiem, powodując mikroskopijne zadrapania i wyżłobienia na naszym szkliwie, i zanim nauczymy się właściwego ruchu podczas szczotkowania, może okazać się, że warstwa ochronna zębów uległa już niewielkim zniszczeniom. Z kolei szczoteczka soniczna, dzięki zastosowaniu drgań o bardzo dużej częstotliwości, nie powoduje podrażnień w jamie ustnej i jest dużo bezpieczniejsza.
Zapoznaj się z pełną ofertą szczoteczek sonicznych Teesa Sonic>>
Szczoteczka zwykła czy soniczna? Która lepiej sprawdzi się dla dorosłych
Myjąc zęby szczoteczką manualną jesteśmy w stanie wykonać do 600 ruchów na minutę. Dla porównania szczoteczka soniczna Teesa Sonic Black 2 wykonuje ich maksymalnie 46 000. Jasno to dowodzi, że czyszczenie zębów w tradycyjny sposób nie może się równać z jakością, którą uzyskamy po wyszczotkowaniu szczoteczką soniczną. Wcześniej wspomnieliśmy także, że szczoteczek sonicznych mogą używać nawet osoby z nadwrażliwością zębów i dziąseł, ale to jeszcze nie wszystko. Często pojawia się też opinia, że ten rodzaj szczoteczki jest najlepszy dla osób z implantami, aparatami ortodontycznymi i protezami. Oznacza to, że szczoteczka soniczna sprawdzi się praktycznie dla każdego dorosłego – niezależnie od wieku czy od kondycji uzębienia.
Szczoteczka soniczna a tradycyjna szczoteczka elektryczna rotacyjna, czym się różnią, która lepsza?
Używanie tradycyjnej szczoteczki do zębów powoli odchodzi w zapomnienie i zdecydowanie częściej decydując się na kupno nowej szczoteczki stajemy przed innym wyborem „Szczoteczka elektryczna czy soniczna - na którą się zdecydować?” Oczywiście główną różnicą jest technologia czyszczenia zębów. Tak, jak już zostało to wspomniane szczoteczki elektryczne do swojej pracy używają ruchów rotacyjnych oraz pulsacyjnych, które mechanicznie ścierają z powierzchni zębów osad i przebarwienia, natomiast szczoteczki soniczne w swoim działaniu wykorzystują fale dźwiękowe wprowadzające włosie szczoteczki w ruch wymiatający. Wykorzystanie technologii sonicznej sprawia, że szczoteczka soniczna wykonuje kilkakrotnie więcej ruchów na minutę w porównaniu do obrotowej szczoteczki elektrycznej. Ponadto, drgania szczoteczki sonicznej powodują szybkie tworzenie się i rozprowadzanie po jamie ustnej piany, która skutecznie czyści zęby, usuwając płytkę nazębną, przebarwienia i osad nawet w trudno dostępnych miejscach.
Szczoteczki różnią się między sobą pod względem budowy, a chodzi konkretnie o kształt główki. Końcówka czyszcząca w szczoteczce elektrycznej jest niewielka i okrągła, co umożliwia jej wykonywanie ruchów rotacyjnych i dokładne wyszczotkowanie wszystkich partii łuków zębowych. Kształt główki czyszczącej w szczoteczce sonicznej jest podłużny i przypomina szczoteczkę manualną, wszystko po to, aby ruch wymiatający przyniósł oczekiwany efekt. Warto również wspomnieć, że szczoteczka soniczna lepiej zadba o dziąsła, gdyż wytwarzane przez nią ultradźwięki pobudzają krążenie.
Jak już wcześniej zostało wspomniane, w porównaniu do szczoteczki elektrycznej rotacyjnej, szczoteczka soniczna jest bezpieczniejsza i trudniej nią uszkodzić szkliwo, dlatego częściej dentyści polecają ich stosowanie. Jest jednak jedno ALE. Ten typ szczoteczki nie jest wskazany dla osób cierpiących na paradontozę i mających odsłonięte szyjki zębowe, gdyż wykorzystana technologia czyszcząca może doprowadzić do jeszcze większego odsłonięcia zęba, a nawet jego wypadnięcia.
Czy dzieci mogą używać szczoteczek sonicznych lub elektrycznych?
Wraz ze spopularyzowaniem szczoteczek elektrycznych i sonicznych wiele osób zaczęło się zastanawiać czy tego typu szczoteczki mogą być używane przez dzieci. Odpowiedź brzmi: TAK! Nie wystarczy jednak zakupić dodatkowy zestaw główek do szczoteczki przeznaczonej dla osoby dorosłej, należy wybrać model przeznaczony specjalnie dla najmłodszych. Najistotniejszym elementem jest oczywiście główka szczoteczki – włosie powinno być miękkie, aby nie zniszczyć szkliwa. Zwróć również uwagę na kształt końcówki – ta w szczoteczce do zębów dla dzieci jest znacznie mniejsza, ułatwia manewrowanie i pozwala dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. W porównaniu do „normalnych”, szczoteczki dla dzieci mają także zmniejszoną liczbę ruchów na minutę. To kolejna funkcja mająca na celu zadbanie o dużo delikatniejsze zęby i dziąsła najmłodszych. Przewagą szczoteczek elektrycznych nad manualnymi jest także timer, który informuje o konieczności zmiany strony szczotkowania. Funkcja niezwykle przydatna zwłaszcza jeśli zależy Ci na wyrobieniu u Twojej pociechy dobrych nawyków podczas mycia zębów.
Wybierając szczoteczkę dla dziecka zdecyduj się na szczoteczkę soniczną. W porównaniu do ruchów obrotowych szczoteczki rotacyjnej, ruchy pulsacyjne szczoteczki sonicznej są delikatniejsze, dlatego istnieje mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia szkliwa, nawet jeśli dziecko zbyt mocno dociśnie szczoteczkę. Świetnym przykładem modelu stworzonego z myślą o dzieciach jest szczoteczka soniczna dla dzieci Teesa Sonic Junior Boy dla chłopców lub Sonic Junir Girl dla dziewczynek, z trzema trybami pracy, dzięki którym szczoteczka rośnie wraz z Twoim dzieckiem.
Funkcje szczoteczek sonicznych na które warto zwrócić uwagę przed wyborem
Jedną z podstawowych cech, na którą należy zwrócić uwagę podczas wyboru szczoteczki sonicznej to liczba ruchów na minutę. Jeśli istnieje taka możliwość, warto wybrać model, który oferuje kilka trybów z różnymi prędkościami, obejmującymi różne funkcje, np. czyszczenie, polerowanie, masaż czy wybielanie zębów. Bardzo istotną rzeczą podczas mycia zębów jest także dbanie o prawidłowe nawyki. Zarówno szczoteczki elektryczne, jak i soniczne często posiadają timer - w przypadku serii Sonic, zależnie od używanego trybu, urządzenie wyłączy się po jednej lub dwóch minutach, a co 30 sekund będzie sygnalizować o konieczności zmiany strony czyszczonych zębów.
Warto również zadbać o to, aby codzienne czyszczenie zębów nie tylko przynosiło efekty, ale również nie było przykrym doświadczeniem. Wymiennie kocówki do szczoteczek to absolutna podstawa, warto jednak zakupić model szczoteczki, który pozwala wybrać także twardość włosia. Taką możliwość dają szczoteczki soniczne Teesa Sonic - spośród trzech dostępnych rodzajów włosia można wybrać miękkie, twarde lub średnie. Te ostatnie, najbardziej uniwersalne, może być używane do codziennego czyszczenia przez większość dorosłych. Włosie twarde doskonale sprawdza się w cięższych zadaniach, takich jak usuwanie kamienia nazębnego czy wybielanie. Z kolei dla wszystkich, których dziąsła są wrażliwe i bardzo łatwo ulegają skaleczeniom, polecamy szczoteczkę z miękką główką.
Sprawdź wszystkie wymienne główki szczoteczki sonicznej Teesa Sonic>>
Jeśli często podróżujesz, upewnij się, że wybrana przez Ciebie szczoteczka posiada pojemny akumulator, aby nie spotkała Cię przykra niespodzianka podczas wyjazdu. A jeśli już przy podróżowaniu jesteśmy. Warto wybrać szczoteczkę soniczną z etui podróżnym, dzięki któremu możesz spokojnie spakować ją do torby czy walizki, nie martwiąc się o ewentualne uszkodzenia.
Jakie krążą opinie o szczoteczkach sonicznych?
Tak jak już wspomnieliśmy wcześniej wielu specjalistów uważa szczoteczkę soniczną za najlepszy wybór. Porównując szczoteczki najczęściej podkreśla się, że, dzięki wykorzystanej technologii, szczoteczka soniczna jest najdelikatniejsza - w mniejszym stopniu ściera naturalne substancje znajdujące się na zębach oraz mniej urazowo działa na dziąsła. Często pojawia się też opinia, że ten rodzaj szczoteczki jest najlepszy dla osób z implantami, aparatami ortodontycznymi i protezami.
Teesa Sonic Black – szczoteczka soniczna opinie VideoTesty.pl>>
Dlaczego warto wypróbować szczoteczkę soniczną? Na którą się zdecydować?
Mamy nadzieję, że tym tekstem pokrótce udało nam się pokazać czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej. Jak widać oba rodzaje mają swoje wady i zalety, jednak więcej „plusów” znajdziemy po stronie szczoteczki sonicznej, dlatego z całą pewnością warto dać jej szansę! Wykorzystanie technologii sonicznej sprawia, że tego typu urządzenia sprawdzą się zarówno dla dorosłych, jak też dla dzieci. Mogą ich także używać osoby z nadwrażliwością zębów i dziąseł. Liczymy, że po przeczytaniu naszego poradnika wybierzesz szczoteczkę, która najlepiej łączy wysoką jakość, przystępną cenę oraz funkcjonalność, i która odpowiednio zadba o Twoje białe zęby i zdrowe dziąsła.