Kategorie blog
Jaki mikser kuchenny wybrać?
Jaki mikser wybrać

Jaki mikser kuchenny kupić?

Jak wybrać dobry mikser kuchenny? W podjęciu decyzji o wyborze z pewnością pomoże krótka analiza naszych potrzeb. Przed zakupem warto zastanowić się, do jakich celów wykorzystamy urządzenie oraz jaki typ sprzętu (mikser kuchenny z misą lub bez) najlepiej sprawdzi się w naszej sytuacji.Co to jest mikser kuchenny?

Mikser kuchenny jest urządzeniem elektrycznym, które w kuchni służy przede wszystkim do prac związanych z ubijaniem i urabianiem mas na różnego rodzaju wypieki cukiernicze, takie jak ciasta, babki czy torty. To jednak nie jedyne jego zastosowanie – sprawdzi się również w przypadku gotowania zup, przygotowywania ciasta na naleśniki, tarty i placki, a także do wymieszania jajek do jajecznicy czy omletów.

Miksery kuchenne wyróżniają się przede wszystkim prostotą obsługi, lekkością i poręcznością oraz stosunkowo dużą mocą, przydatną podczas kulinarnych prac i eksperymentów. Dziś na rynku dominują główne lekkie urządzenia o napędzie elektrycznym, jednak - nie zawsze tak było.Mikser kuchenny – kilka ciekawostek

Pierwszy ręczny mikser z ruchomymi trzepaczkami do ubijania jajek opatentował w 1856 roku amerykański blacharz Ralph Collier. Jego wynalazek stał się inspiracją dla kolejnych wynalazców, tworzących i patentujących kolejne urządzenia. Za twórcę pierwszego miksera z napędem elektrycznym uznaje się z kolei Rufusa Eastmana – amerykańskiego wynalazcę, który swoje urządzenie zaprezentował w 1885 roku. Natomiast wynalezienie pierwszego miksera stojącego przypisuje się Herbertowi Johnsonowi - już w 1915 roku jego urządzenie o pojemności 80 litrów było standardowym wyposażeniem większości piekarni, a już w 1919 roku było produkowane również jako wersja domowa.Mikser z misą lub bez? A może planetarny?

Wracając do współczesności, podpowiadamy na co zwrócić uwagę i czym kierować się przy zakupie miksera kuchennego. Przed zakupem warto ocenić przydatność miksera w kuchni i zastanowić się, do jakich zadań go wykorzystamy. Wiadomo już, że bez miksera nie mogą się obejść wszystkie osoby, które uwielbiają tworzyć ciasta, torty i wszelkiego rodzaju wypieki. Warto więc wziąć pod uwagę częstotliwość użytkowania, a także przeznaczenie urządzenia, czyli zastanowić się, do jakich prac mikser będzie wykorzystywany.
Urządzenia możemy podzielić na miksery ręczne z misą lub bez.Miksery ręczne bez misy – doskonałe do drobnych prac

Ręczne miksery cechują się lekkością i prostotą obsługi. Przydadzą się głównie osobom, które z urządzenia będą korzystać sporadycznie. Tego typu urządzenia nie mają wbudowanej na stałe misy, dlatego chcąc urabiać ciasto możemy użyć własnego naczynia. Na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia? Dobrze, by mikser ręczny posiadał odpowiednią moc. Dla lżejszych prac idealna będzie moc powyżej 250 W, do bardziej wymagających zdań warto wyposażyć się w urządzenie od 400 W wzwyż. Przy tego typu mocy przydatna będzie też funkcja regulacji prędkości, dzięki której łatwo dopasujemy obroty do określonego zadania. Warto zwrócić uwagę również na końcówki, jakie dołączone są do miksera – służą one różnym celom (wyrabianie, blendowanie, przecieranie lub mieszanie), dlatego w tym przypadku warto kierować się zasadą „im więcej, tym lepiej”.Miksery ręczne z misą – gdy podchodzimy do sprawy poważnie

W tym przypadku mikser kuchenny w zestawie posiada dedykowaną, współpracującą z nim misę, która posiada swoje miejsce w obudowie. Tego typu miksery przydadzą się osobom, które często gotują lub pieką. Do misy miksera wystarczy wsypać składniki, ustawić odpowiedni tryb i… gotowe. Można odpocząć lub zająć się innymi, kuchennymi obowiązkami. Mikser ręczny z misą to sprzęt do cięższych zadań, dlatego też musi dysponować odpowiednio większą mocą, która poradzi sobie np. z mieszaniem dużej ilości ciasta (optymalnie, by było to powyżej 1200 W). Przy wyborze urządzenia warto zwrócić uwagę również na pojemność misy, akcesoria dołączone do miksera, a także na tryby prędkości oraz pracy (szczególnie przydatny może być tryb pracy pulsacyjnej – idealny, gdy dany produkt wymaga stopniowego mieszania lub rozdrobnienia).

Szukając odpowiedzi na pytanie „jaki mikser kuchenny wybrać?” warto przeanalizować swoje przyszłe kuchenne plany. Zastanówmy się, „co” planujemy gotować lub piec oraz „jak” często chcemy to robić. Dzięki temu nasz wybór nowego miksera z pewnością będzie strzałem w dziesiątkę.do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium