Jaki odkurzacz do małego mieszkania wybrać?
Wybierając odkurzacz do małego mieszkania, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego funkcjonalność, ale również gabaryty. Ze względu na ograniczoną powierzchnię użytkową warto zdecydować się na niewielki, mobilny sprzęt, który można łatwo schować w szafce lub domowym schowku. Jaki odkurzacz elektryczny kupić, aby łączył w sobie te wszystkie zalety, a jednocześnie miał nowoczesny design i przystępną cenę?
Jaki odkurzacz do małego mieszkania?
- Wyzwania stawiane małym odkurzaczom mieszkaniowym
- Rodzaje odkurzaczy do mieszkań
- Jaki filtr w odkurzaczu do zastosowań domowych?
- Mały odkurzacz workowy czy bezworkowy?
- Moc odkurzacza domowego, czy na pewno jest to czynnik decydujący?
- Jaki odkurzacz do małego mieszkania wybrać? Ranking odkurzaczy na każdą kieszeń
- Tani i mały, tradycyjny odkurzacz workowy do 200 zł
- Dobry odkurzacz workowy, polecany model do 400 zł
- H3 - Podstawowy robot sprzątający, cichy odkurzacz automatyczny do małego mieszkania
- Odkurzacz bezworkowy - jaki wybrać?
- Odkurzacz pionowy do mieszkania, poręczny, lekki i bezprzewodowy - który najlepszy?
Wyzwania stawiane małym odkurzaczom mieszkaniowym
Małe mieszkania wymagają ergonomicznych rozwiązań, które zapewnią maksymalną swobodę użytkowania. Dlatego wybierając odkurzacz, warto wziąć pod uwagę jego gabaryty, moc, ale również mobilność i wygodę użytkowania. Najlepiej wybrać mały, kompaktowy odkurzacz, który nie tylko zmieści się w każdej szafie, ale również umożliwi dotarcie do najtrudniej dostępnych miejsc i pozwoli sprawnie wyczyścić wszystkie domowe zakamarki.
Niemniej istotną kwestią jest, obok rozmiaru, waga odkurzacza. Dobrze postawić na lekki i poręczny sprzęt, który nie tylko ułatwi i uprzyjemni sprzątanie, ale również umożliwi korzystanie ze sprzętu każdemu z członków rodziny. W przypadku doboru mocy urządzenia warto zastanowić się czy konieczny jest zakup odkurzacza z wysoką mocą ssącą - jeśli nie posiadamy dużej ilości dywanów czy nie jesteśmy posiadaczami zwierząt domowych, może się okazać, że wystarczy nam sprzęt o niższej mocy, a co za tym idzie - niższej cenie.
Zalety małych, cichych i lekkich odkurzaczy domowych
Mały odkurzacz można schować w szafie, na półce w przedpokoju lub w domowym schowku - nie zajmie dużo miejsca, a przy tym będzie łatwo dostępny i spokojnie będziemy mogli korzystać z niego podczas codziennych porządków.
Niezależnie od tego czy wybierzemy poręczny odkurzacz pionowy czy samojeżdżący robot sprzątający, obydwa te modele mają niski poziom hałasu, dzięki czemu można je użytkować w nocy lub w dzień, nawet jeśli w pokoju obok drzemie akurat dziecko. Nowoczesne odkurzacze, w porównaniu do starszych modeli, zapewniają cichą pracę - można zapomnieć o uporczywym hałasie podczas odkurzania.
Rodzaje odkurzaczy do mieszkań
Na rynku znajdziemy wiele modeli odkurzaczy do mieszkań. Do najpopularniejszych zaliczaną są:
Większość odkurzaczy pionowych dostępnych na rynku to urządzenia akumulatorowe. Nie krępują ruchów, gdyż nie posiadają kabla zasilającego, dzięki czemu poruszanie się i odkurzanie kilku pomieszczeń na raz jest szybsze i wygodniejsze. Odkurzacze te zazwyczaj wyposażone są w rączkę ze sterownikami i zbiornik na nieczystości, nie ma konieczności wymiany worków, jak to ma miejsce przy tradycyjnym odkurzaczu. Odkurzacze pionowe są cichsze, lżejsze i często mogą również posłużyć do czyszczenia na mokro.
Odkurzacze workowe to wciąż jedne z najpopularniejszych modeli sprzętów do sprzątania domowego. Tradycyjne odkurzacze są dostępne w stosunkowo niskich cenach oraz wielu modelach i wersjach kolorystycznych, w związku z czym każdy znajdzie odpowiedni dla siebie i domowego budżetu model. Odkurzacze te wyposażone są w worek, który wykazuje właściwości filtrujące, wypuszczane przez urządzenie powietrze jest czystsze i bezpieczniejsze dla przebywających w domu alergików. Minusem może być fakt, że worek trzeba regularnie wymieniać, pamiętając by używać kompatybilnego z urządzeniem modelu.
Modele bezworkowe są droższe od tradycyjnych odkurzaczy z wymiennym workiem. Wyposażone są w zbiornik wielokrotnego użytku, który po zapełnieniu wystarczy opróżnić i umyć. Warto zaznaczyć, że przez cały czas użytkowania takiego odkurzacza mamy jednakową siłę ssania (w przypadku odkurzaczy workowych maleje ona w przypadku pełnego worka). Nie trzeba przy tym modelu inwestować w dodatkowe worki, a czyszczenie pojemnika jest szybkie, proste i nie towarzyszą mu kłęby kurzu. Niewątpliwie zaletą jest też fakt, że modele bezworkowe zazwyczaj posiadają filtr HEPA, który dodatkowo oczyszcza powietrze.
Na rynku znajdziemy zarówno modele odkurzaczy pionowych przewodowych, jak i tradycyjne odkurzacze sieciowe. Zaletą ich jest niewątpliwie niższa cena oraz fakt, że zamiast akumulatora są wyposażone w stały przekaźnik prądu. Nie trzeba pamiętać o ładowaniu, a tym samym mamy do dyspozycji sprzęt o nieograniczonym czasie użytkowania.
Wśród modeli bezprzewodowych królują odkurzacze pionowe i ręczne. Są one wyposażone w akumulator, który pozwala na ładowanie sprzętu i użytkowanie go aż do momentu rozładowania. Odkurzacze bezprzewodowe są znacznie droższe od tradycyjnych, sieciowych modeli, ale sprzątanie nimi jest zdecydowanie wygodniejsze.
Jaki filtr w odkurzaczu do zastosowań domowych?
Filtr HEPA montowany w odkurzaczach to filtr służący do dezynfekcji powietrza (z ang. High Efficiency Particulate Air). Usuwa kurz, roztocza, alergeny krążące w powietrzu, dzięki czemu pomaga w oczyszczaniu powietrza alergikom i astmatykom, świetnie posłuży też rodzinom z małym dzieckiem. Szacuje się, że zatrzymuje ponad 99 procent zanieczyszczeń. Filtry HEPA można zamontować zarówno w odkurzaczu bezworkowym, jak i workowym, dlatego nie jest konieczny zakup nowego sprzętu, jeśli ten, który posiadamy jest sprawny, a nam zależy przede wszystkim na zamontowaniu filtra. Jeśli decydujemy się na zakup nowego modelu odkurzacza, zdecydowanie warto wybrać taki, który ma już wbudowany filtr HEPA.
Filtry HEPA dostępne na rynku oznaczone są symbolami (od H10 do H14) - im wyższa wartość na filtrze tym lepsze jego działanie, ale również wyższa cena. W zależności od rodzaju i mocy filtracji w sklepach dostaniemy filtry w przedziale od kilkudziesięciu do nawet 200 złotych. Aby filtr HEPA służył nam jak najdłużej, powinniśmy pamiętać o jego regularnym czyszczeniu. Nie każdy filtr jednak nadaje się do czyszczenia, dlatego przed zakupem warto dokładnie sprawdzić informacje producenta na opakowaniu. Jeśli ich nie ma - filtr należy wyrzucić. Te, które nadają się do czyszczenia należy myć minimum raz na rok, a najlepiej co pół roku.
Mały odkurzacz workowy czy bezworkowy?
Pozornie odkurzacz workowy i bezworkowy działają tak samo, różni się jednak sposób oczyszczania sprzętu z zebranych nieczystości.
W odkurzaczu workowym umieszczamy wymienny papierowy lub płócienny worek, który po zapełnieniu wyjmuje się z odkurzacza, wyrzuca i zakłada nowy. Zaleca się stosowanie worków jednorazowych, najlepiej płóciennych, aby uniknąć rozprzestrzeniania się kurzu i roztoczy, które mogą być groźne dla naszego organizmu lub wykazywać silne działanie alergizujące. Włókna będą dodatkowym filtrem, który zatrzyma szkodliwe zabrudzenia wewnątrz. Warto pamiętać że w przypadku odkurzaczy workowych wydajność sprzętu, a więc i zbierania zanieczyszczeń, zmniejsza się w miarę zapełniania worka.
Odkurzacze bezworkowe będą świetnym rozwiązaniem szczególnie w przypadku osób zamieszkujących małe mieszkania. Niewielki, wielorazowy pojemnik powinien wystarczyć na cały cykl odkurzania, a po skończonej pracy wystarczy go wyjąć, opłukać i wysuszyć. Nie trzeba też martwić się o poziom siły ssącej odkurzacza - będzie ona taka sama podczas całego cyklu sprzątania, nie zmniejsza się w miarę zapełniania się pojemnika. Można też zapomnieć o regularnym zakupie worków - sprzęt jest całkowicie samowystarczalny i nie trzeba do niego kupować żadnych dodatkowych akcesoriów.
Moc odkurzacza domowego, czy na pewno jest to czynnik decydujący?
Moc odkurzacza decyduje o skuteczności i wydajności sprzętu, a co za tym idzie – o tym ile wysiłku będziemy musieli włożyć w sprzątanie.
Przyjmuje się, że moc odkurzacza powinna być jak najwyższa - uznaje się wtedy, że sprzęt jest najbardziej wydajny i poradzi sobie z zanieczyszczeniami na dywanie czy tymi pozostawionymi przez zwierzęta domowe. Tradycyjne, starsze odkurzacze miały silniki o znacznie wyższej mocy – nawet do 2700 W. Sytuacja zmieniła się w roku 2014, kiedy to Unia Europejska wprowadziła obostrzenia nakazujące wycofanie ze sprzedaży modeli o mocy powyżej 1600 W. Od końca 2017 roku w sprzedaży znajdziemy tylko odkurzacze, których moc nie przekracza 900 W.
Warto jednak pamiętać, że moc odkurzacza to nie tylko moc silnika, ale przede wszystkim moc ssania i to od niej zależy wydajność i jakość odkurzania. Zazwyczaj mieści się ona w przedziale 50 – 600 W. Za dobry jakościowo sprzęt uznaje się te odkurzacze, które mają moc ssania ok. 300-350 W.
Zmiany dążące do zmniejszenia mocy odkurzaczy były podyktowane troską o środowisko. Z tego też względu wybierając odkurzacz warto wybrać model o jak najwyższej klasie energetycznej, która minimalizuje zużycie energii podczas użytkowania sprzętu.
Wybierając odpowiedni dla siebie model odkurzacza, warto również zwrócić uwagę na dodatkowe akcesoria (np. końcówki czy szczotki czyszczące) czy udogodnienia (rotacja szczotek ułatwiająca sprzątanie lub podświetlenie LED do dokładniejszego sprzątania powierzchni).
Jeśli chodzi o poziom głośności, to im mniejsza moc odkurzacza, tym cichszy będzie podczas użytkowania. Najcichsze są zazwyczaj roboty sprzątające, najgłośniejsze zaś tradycyjne odkurzacze sieciowe.
Jaki odkurzacz do małego mieszkania wybrać? Ranking odkurzaczy na każdą kieszeń
W przypadku małych mieszkań polecane są odkurzacze pionowe lub roboty sprzątające. Nie zajmują one wiele miejsca, można je przechowywać w szafie lub schowku, ewentualnie trzymać w stacji dokującej, którą najlepiej zamontować gdzieś na uboczu, za drzwiami lub przy oknie - w miejscu, w którym nie będzie przeszkadzać ani zbytnio rzucać się w oczy.
Jeśli chodzi o rodzaj zasilania to najlepiej zdecydować się na bezprzewodowy odkurzacz, którym łatwo będzie manewrować i dzięki któremu unikniemy plątaniny kabli i niedogodności podczas sprzątania małego pomieszczenia. Wielorazowe zbiorniki do czyszczenia montowane w takich modelach z pewnością wystarczą na cały cykl sprzątania mieszkania, nie trzeba będzie się też martwić o zakup i wymianę dodatkowych worków.
Tani i mały, tradycyjny odkurzacz workowy do 200 zł
Na rynku znajdziemy budżetowe modele do 200 zł, ale będą to raczej odkurzacze tradycyjne - z wymiennym workiem i kablem sieciowym. Model TEESA ERIS 750 to niewielki odkurzacz z wbudowanym filtrem HEPA, który zapewni odpowiednią filtrację powietrza z zanieczyszczeń. Dodatkowo model ten posiada teleskopową rączkę, wymienne końcówki do sprzątania różnego typu powierzchni oraz gumowe koła, które chronią podłogę przed zarysowaniem. Odkurzacz ten jest też wyposażony w pokrętło ręcznej regulacji mocy.
Z drugiej strony jest to odkurzacz workowy, w którym konieczna jest regularna wymiana, a więc i zakup kompatybilnych z urządzeniem worków. Model ten jest zasilany poprzez kabel, jest też cięższy niż niektóre modele odkurzaczy pionowych.
Dobry odkurzacz workowy, polecany model do 400 zł
Nieco droższy model odkurzacza TEESA ECO WHITE 700 wyposażony jest w pojemny, aż 3-litrowy worek na zanieczyszczenia oraz wskaźnik informujący o stopniu jego zapełnienia. Jest też zdecydowanie cichszy - niemal o 10 db niż wspomniany wcześniej model ERIN 750.
Odkurzacz jest również wyposażony w filtr HEPA H12 o dużej skuteczności filtracji powietrza, który pochłania z wydmuchiwanego powietrza nawet najmniejsze drobiny kurzu. Dla tych, którym zależy na obniżeniu rachunków za prąd oraz dbałości o środowisko - model ten należy do sprzętu o klasie energetycznej A.
Podstawowy robot sprzątający, cichy odkurzacz automatyczny do małego mieszkania
Dla osób, które cenią sobie szczególną wygodę polecamy robot sprzątający TEESA SMART VAC 2. Jest to budżetowy model, który zapewni solidną jakość sprzątania powierzchni, a jednocześnie zapewni ciszę i wykona pracę za nas. Poziom głośności robota sprzątającego nie przekracza 60 dB - oznacza to, że praca urządzenia jest cichsza od rozmawiających ze sobą domowników, dzięki czemu możesz używać robota nawet kiedy Ty lub twoje dziecko śpicie. Jeśli chodzi o głośność, nie może się on równać z żadnym odkurzaczem tradycyjnym.
Dodatkowo robot jest wyposażony w wydajną baterię, która zapewnia sprzątanie na jednym ładowaniu nawet do 100 minut. Pojemnik o wielkości 0,3 l sprawia, że nie jest konieczne opróżnianie go po każdorazowym sprzątaniu. Idealnie sprawdzi się do sprzątania podłóg twardych, dywanów z krótkim włosiem oraz miejsc pod szafkami - jest kompaktowy i dotrze w każdy zakamarek domu. Ma też wbudowany czujnik podnoszenia i uskoku podłoża, dzięki czemu sam radzi sobie z przemieszczaniem się po różnych powierzchniach.
Odkurzacz bezworkowy - jaki wybrać?
Warto zastanowić się nad modelem odkurzacza bezworkowego TEESA VACUUM GREEN. Urządzenie jest wyposażone w aż 2-litrowy, wielorazowy zbiornik na zanieczyszczenia, dzięki czemu można jednorazowo sprzątać duże powierzchnie, nie trzeba oczyszczać pojemnika po każdorazowym sprzątaniu małych powierzchni. Nie ma więc konieczności wymiany worka. Ten model odkurzacza bezworkowego ma również wbudowany filtr HEPA H12 oraz należy do urządzeń o klasie energetycznej A, dzięki czemu jest bardziej przyjazny dla środowiska oraz domowego budżetu.
Minusem, w przypadku małych mieszkań może być fakt, że urządzenie jest dość duże i trudne do przechowywania - nawet złożone wciąż zajmuje stosunkowo sporo miejsca. Jest też zasilane sieciowo, więc trzeba liczyć się z faktem, że kabel może plątać się pod nogami podczas sprzątania.
Odkurzacz bezworkowy - jaki wybrać?
W małym mieszkaniu świetnie sprawdzą się poręczne odkurzacze pionowe zasilane bezprzewodowo. Odkurzacze tego typu zajmują mało miejsca, są wygodne w użyciu, mają wbudowany akumulator zamiast kabla ułatwiający sprzątanie i przemieszczanie się, a dodatkowo są stylowe ze względu na nowoczesny design.
Odkurzacz akumulatorowy 2w1 TEESA SWEEPER 500 wyposażony jest w stację dokującą, która sprawi, że sprzęt będzie gotowy do pracy w dowolnym momencie, Zmienny kąt nachylenia szczotek zapewnia znakomitą ergonomię użytkowania przy jednoczesnym dotarciu do trudno dostępnych miejsc. Moc odkurzacza można wygodnie regulować za pomocą przycisku wbudowanego w rączce, a samo odkurzanie będzie jeszcze bardziej dokładne dzięki wbudowanemu systemowi oświetlenia LED, które pozwoli wychwycić najmniejszy brud czy zanieczyszczenie, nawet pod łóżkiem czy komodą. Model ten ma jeszcze jedną zaletę - w jednej chwili możesz go zmienić w odkurzacz ręczny, który usunie drobne zabrudzenia.
Poręczny model odkurzacza 2w1 TEESA SWEEPER 7000 oprócz zmiennego kąta nachylenia szczotek, zmiany regulacji mocy w rączce, podświetlenia LED i innych udogodnień, posiada dodatkowo wymienne elektroszczotki, dzięki którym można usunąć nawet głęboko ukryte zanieczyszczenia w oparciach kanapy czy fotela samochodowego.
Odkurzacz ten, podobnie jak poprzedni model, również możesz zamienić w model ręczny, aby jeszcze szybciej i skuteczniej usuwać zanieczyszczenia w różnych miejscach i na różnych wysokościach. Jeśli chodzi o czyszczenie, to model ten posiada wbudowany pojemnik na brud, który możesz za pomocą jednego przycisku odpiąć i opróżnić. Dla tych, którzy szukają sprzętu wielozadaniowego - odkurzacz Sweeper 7000 może stać się również sprzętem myjącym - wystarczy dokupić specjalną nakładkę mopującą, która sprawi, że odkurzacz jeszcze poszerzy spektrum swoich działań.