Kategorie blog
Ogrzewanie garażu lub warsztatu - jaki grzejnik wybrać?

Ogrzewanie garażu lub warsztatu - jaki grzejnik wybrać?

Ogrzewanie przydomowego warsztatu lub wolnostojącego garażu, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, to zmora wielu właścicieli. Na jaki typ ogrzewania się zdecydować, jeśli w pomieszczeniu nie ma stałego źródła ciepła? Czym różni się grzejnik olejowy od mobilnego termowentylatora i które rozwiązanie lepiej sprawdzi się najlepiej w przypadku tego typu pomieszczeń?

Ogrzewanie garażu i warsztatu – grzejniki olejowe i termowentylatory

Powody dla których w garażu lub w warsztacie może być zimno

Zazwyczaj pomieszczenia gospodarcze, domowe piwnice czy wolnostojące warsztaty nie mają stałego systemu grzewczego, który montuje się w domach i mieszkaniach. Brakuje im też ocieplenia, pojawia się problem nieszczelnych lub wypaczonych drzwi i okien oraz szczelin, które umożliwiają wdzieranie się zimnego powietrza do wewnątrz. Słaba izolacja sprzyja więc utracie ciepła w pomieszczeniu i szybkiemu jego wychłodzeniu.

Warsztaty domowe i garaże, nawet jeśli są ogrzewane, to zazwyczaj słabo - zwykle jest to ogrzewanie doraźne, za pomocą mobilnego urządzenia grzewczego, które daje niewiele ciepła, a już na pewno nie wpływa na utrzymanie wyższej temperatury na dłuższy czas. Taka sytuacja ma miejsce szczególnie w przypadku wolnostojących pomieszczeń. Garaże będące częścią domów mieszkalnych są wyposażone w system ogrzewania taki jak domowy, dzięki czemu łatwiej utrzymać optymalną temperaturę w pomieszczeniu.

Czy warto ocieplić garaż? Ocieplenie garażu murowanego lub blaszanego od wewnątrz

Ocieplanie garażu wolnostojącego jest przydatne wówczas, gdy planujemy w nim przechowywać przedmioty źle znoszące spadki temperatur lub kiedy pomieszczenie to ma być pracownią lub warsztatem, w którym będziemy spędzać dużo czasu.

Ocieplenie będzie niezbędne szczególnie w przypadku wolnostojących garaży blaszanych, którym brak jakiejkolwiek izolacji. Blaszaki chronią przed śniegiem i deszczem, ale nie chronią przed zimnem, dlatego aby przekształcić je w pomieszczenia użytkowe również w okresie jesienno-zimowym, warto zdecydować się na ich ocieplenie - od wewnątrz lub od zewnątrz.

    • Ocieplanie wewnętrzne garażu blaszanego

      Aby ocieplić garaż blaszany od wewnątrz należy wyłożyć go od środka warstwą styropianu o grubości ok. 3 cm, a następnie przykleić go za pomocą specjalnego kleju lub pianki montażowej przeznaczonych do niskich temperatur. Jest to często stosowana i skuteczna metoda, gwarantująca ciepło i niskie koszty wykonania. Ocieplenie garażu tym sposobem ma jednak swoje wady – w miarę użytkowania garażu styropian może odpadać. Jedną z metod zapobiegających temu zjawisku jest wyłożenie ściany od środka płytą OSB lub pilśniową, które wzmocnią całość konstrukcji.


    • Ocieplanie zewnętrzne garażu blaszanego

      Aby ocieplić garaż od zewnątrz należy obłożyć go styropianem, a następnie nałożyć na niego klej i tynk strukturalny, który zabezpieczy całość przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi.
      Jeśli zaś chodzi o wolnostojące garaże murowane, to utrata ciepła z takiego pomieszczenia będzie oczywiście niższa niż w przypadku blaszanego garażu, ale jeśli pomieszczenie nie jest wyposażone w żaden system ogrzewania, ocieplenie wydaje się być rozsądnym rozwiązaniem. Nie tylko wpłynie na lepszą izolację budynku, ale w przypadku jego ogrzewania urządzeniem mobilnym, wpłynie na utrzymanie wyższej temperatury w środku na dłużej.



Jak i czym ogrzewać garaż? Sposoby na dogrzewanie warsztatu

Garaż można dogrzewać różnymi sposobami. Wszystko zależy od tego na jakim budżetem dysponujemy i jakie temperatury chcemy uzyskać w pomieszczeniu. Warto też pamiętać o bezpieczeństwie - nie każdy typ grzejnika sprawdzi się w garażu czy warsztacie.

Grzejnik olejowy

Grzejnik olejowy wyglądem przypomina dawny kaloryfer żeliwny (jego obudowa zazwyczaj jest w kształcie żeber), tyle, że w bardziej nowoczesnym wydaniu. Wewnątrz ma zamontowane grzałki i jest wypełniony specjalnym olejem, który magazynuje ciepło. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania grzejnik dłużej utrzymuje temperaturę, ale wolniej się nagrzewa. Gdy olej już się rozgrzeje, termostat automatycznie wyłącza grzałki oraz pobór prądu - ale mimo to grzejnik pozostaje ciepły i oddaje ciepło ogrzewając pomieszczenie. To sprawia, że jest on tańszy w eksploatacji niż np. nagrzewnica elektryczna lub farelka, które aby dawać ciepło muszą być na stałe podłączone do źródła prądu.
Oczywiście wybierając piecyk olejowy do warsztatu warto zdecydować się na taki o wyższej mocy (minimum 2000 W i wyżej), który zwyczajnie da w pomieszczeniu więcej ciepła na dłuższy czas. Jeśli budynek jest warsztatem dobrze wybrać grzejnik mobilny, najlepiej na kółkach - dzięki temu w każdej chwili będzie można zmienić jego położenie.

Sprawdź elektryczne grzejniki olejowe w ofercie Teesa! Ceny od 159 zł za grzejnik 2000W >>



Piecyk gazowy do garażu lub warsztatu

Ogrzewanie gazowe warsztatu jest stosunkowo tanie (zarówno zakup piecyka, jak i jego późniejsza eksploatacja) i nie wymaga dostępu do prądu. Z piecyków gazowych można korzystać zarówno w pomieszczeniach gospodarczych, garażach wolnostojących, ale również w przestrzeniach półotwartych np. na tarasie czy w ogrodzie. Wystarczy zakup paliwa do piecyka, czyli zaopatrzenie się w butlę gazową napełnioną propan-butanem. Zazwyczaj są to urządzenia mobilne, które łatwo można przenosić z miejsca na miejsce lub z pomieszczenia do pomieszczenia.

Warto jednak pamiętać, że piecyki gazowe rzadko wyposażone są w termostat, toteż sterowanie temperaturą jest utrudnione. Co więcej, w przypadku używania piecyka gazowego w pomieszczeniach niezbędne jest zamontowanie odpowiedniego systemu wentylacji lub regularne wietrzenie wnętrza, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowania.



Nagrzewnica elektryczna, czyli termowentylator (farelka)

Termowentylatory są niezwykle popularnym sposobem na ogrzanie, zarówno pomieszczeń domowych, jak i gospodarczych. Są one łatwo dostępne, lekkie, ale przede wszystkim stosunkowo tanie, dlatego cieszą się dużą popularnością wśród osób szukających szybkich sposobów na ogrzanie pomieszczeń. Do podłączenia termowentylatora elektrycznego potrzebne jest jedynie źródło prądu - urządzenie ma niewielkie gabaryty i jest lekkie dzięki czemu można je ustawiać w dowolnym miejscu.

Urządzenia tego typu szybko się nagrzewają, zazwyczaj pracują też dosyć cicho i są bezpieczne - nie ma mowy o otwartym płomieniu, gazie itp. Jednak ciepło, które wytwarzają ma raczej charakter miejscowy i doraźny - podgrzewają niewielki obszar, a po jego wyłączeniu pomieszczenie stosunkowo szybko się wychładza. Dlatego poleca się ich stosowanie do ogrzewania niewielkich pomieszczeń i pokoi.

Termowentylatory, farelki w ofercie Teesa – sprawdź!>>



Koza do ogrzewania warsztatu lub garażu - czy można?

Wiele osób zastanawia się na ogrzewaniem garażu lub warsztatu tzw. kozą. Jest to piecyk wolnostojący na drewno, który ogrzewa pomieszczenie podobnie jak kominek. Niestety, w przypadku tego typu rozwiązań przepisy prawa budowlanego nie dopuszczają stosowania takiego rodzaju ogrzewania w garażach.

W tego typu obiektach zabronione jest bowiem wykonywanie czynności z użyciem otwartego ognia mogących zainicjować zapłon, a w efekcie doprowadzić do pożaru.

Zgodnie z przepisami zabronione jest też umieszczanie w garażach otworów do palenisk lub otworów rewizyjnych przeznaczonych do czyszczenia kanałów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. W przypadku piecyków typu koza, takie odprowadzenie spalin jest natomiast niezbędne do prawidłowego funkcjonowania urządzenia.

Stanowią o tym przedstawione podstawy prawne: § 4 ust. 2 pkt 1 ppkt b rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej, budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 80 poz.563) oraz § 281 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. Nr 75 poz. 690).



Ogrzewanie garażu za pomocą webasto

Webasto to popularna, używana dzisiaj powszechnie, nazwa najbardziej znanego producenta ogrzewania postojowego. Systemy te są zazwyczaj montowane w samochodach ciężarowych, coraz częściej również w autach osobowych w celu ich ogrzewania, jak i chłodzenia. Jesienią i zimą zapewniają brak wilgoci i chłodu, latem dbają o wychłodzenie wnętrza samochodu. Można nimi sterować zdalnie, za pomocą specjalnej aplikacji i na odległość włączać i wyłączać urządzenie oraz regulować temperaturę w pojeździe wedle swoich potrzeb.

Niektórzy próbują system ten przenieść do pomieszczeń i bardzo często chcą wykorzystać webasto do ogrzania garażu czy warsztatu.
Trzeba jednak pamiętać, że jest to urządzenie stworzone do innych celów, a przerabianie go na własną rękę nie jest bezpieczne i zalecane. W efekcie nie mamy żadnej gwarancji bezpieczeństwa i użytkowanie tego typu urządzenia na własną rękę może skończyć się tragicznie.



Jaki grzejnik olejowy do garażu lub warsztatu wybrać?

Do ogrzania garażu lub warsztatu samochodowego najlepiej wybrać grzejnik olejowy, który jest nie tylko stosunkowo tani, ale również bezpieczny. Jaki wybrać, aby był skuteczny, a jednocześnie nie nadszarpnął zbytnio domowego budżetu?

Tani grzejnik olejowy do 100 zł

W bardzo korzystnej cenie można kupić grzejnik olejowy o mocy 800W marki TEESA. Jest to urządzenie o niewielkich gabarytach i wadze, wyposażone w poręczny uchwyt i kółka, dzięki czemu łatwo można je przestawiać i transportować. Urządzenie to posiada również regulowany termostat oraz funkcję automatycznej kontroli temperatury pozwalające na dopasowanie odpowiednich warunków ogrzewania do danego pomieszczenia. Jest też niezwykle bezpieczne dzięki wyposażeniu w specjalne zabezpieczenie przed przegrzewaniem - piecyk samoistnie się wyłącza w przypadku zagrożenia lub zbyt wysokiej temperatury.

Urządzenie jest niewielkie, więc jeśli posiadasz większy garaż lub warsztat warto pomyśleć o zakupie dwóch urządzeń, które pozwolą efektywniej rozprowadzić ciepło w pomieszczeniu. Dwa źródła ciepła mogą działać lepiej niż jedno duże urządzenie grzewcze.



Dobre grzejniki olejowe z wyświetlaczem LCD

Marka TEESA posiada w ofercie również większe grzejniki olejowe o wyższej mocy 2500 W, dodatkowo wyposażone w panel sterujący z wyświetlaczem LCD, dla większego komfortu korzystania z urządzenia.



Grzejnik TSA8034 wyposażony jest w 3 tryby grzania, automatyczną kontrolę temperatury oraz termostat. Co więcej ma on wbudowany 9-godzinny timer oraz wyłącznik bezpieczeństwa w razie przewrócenia urządzenia. Jest więc ono bezpieczne dla otoczenia nawet jeśli nikogo nie ma w pobliżu. Świetnie sprawdzi się w warsztacie, gdyż można nim sterować za pomocą pilota - nie trzeba nawet ruszać się z miejsca, a temperaturą sterować podczas majsterkowania.

W dużych pomieszczeniach sprawdzi się też grzejnik olejowy żeberkowy TSA8037, który oprócz mocy 2500W został wyposażony w aż 11 żeberek, co wpływa pozytywnie na szybkość ogrzewania pomieszczenia. Wszystkie ustawienia i parametry można zmieniać za pomocą przycisku i wyświetlacza LCD. Dodatkowo model ten posiada schowek na kabel, dzięki czemu nie będzie się on plątał pod nogami, poprawiając bezpieczeństwo użytkowania urządzenia w przestrzeni roboczej.



Najtańszy sposób na dogrzanie garażu lub warsztatu - jaki termowentylator wybrać?

Do ogrzewania garażu możemy wybrać również termowentylator. Jest to obecnie najtańszy sposób na dogrzanie pomieszczenia - urządzenia są nie tylko lekkie i łatwo dostępne, ale również tanie - ich ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Trzeba jednak pamiętać, że ogrzewanie to nie tylko koszt zakupu urządzenia, ale również koszt jego eksploatacji. Popularne farelki i nagrzewnice zasilane są prądem - przy dłuższym użytkowaniu rachunki za energię mogą zdecydowanie wzrosnąć.

Termowentylatory sprawdzą się wtedy, gdy w garażu lub warsztacie przebywamy krótko. Nie będziemy wtedy narzekać na znaczne zużycie prądu, a przy okazji problemu nie będzie stanowić szybkie wychładzanie pomieszczenia po wyłączeniu urządzenia. Tego typu sprzęty są raczej doraźnym i krótkotrwałym rozwiązaniem na początek.

Termowentylator do garażu, warsztatu, pracowni

Tani i mobilny termowentylator do 60 zł

Najtańsze modele termowentylatorów zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych - cena zależy przede wszystkim od wielkości urządzenia, jego mocy oraz dodatkowych funkcji.

Najprostsze termowentylatory to małe mobilne urządzenia o mocy 1000W lub 2000W, termostatem i funkcją nawiewu zarówno ciepłego, jak i zimnego powietrza. Nieco droższe urządzenia są zazwyczaj cichsze, mają regulowany termostat i automatyczną kontrolę temperatury. Urządzenia tej klasy zazwyczaj służą do ogrzewania bardzo małych pomieszczeń lub części pomieszczeń. Nie używa się ich jako stałych i jedynych źródeł ciepła. Jeśli jednak zależy ci na możliwości szybkiego podgrzania pomieszczenia od czasu do czasu - w tym wypadku sprawdzą się idealnie.

Sprawdź ofertę termowentylatorów i grzejników marki TEESA >>

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium