Kategorie blog
Jak suszyć grzyby i jak je przechowywać, by zachowały smak i aromat

Jak suszyć grzyby i jak je przechowywać, by zachowały smak i aromat

Lubisz relaksować się w czasie długich spacerów w lesie? Nieodłączną zaletą takiego spędzania czasu, zwłaszcza jesienią, jest zbieranie skarbów w postaci różnorodnych jadalnych grzybów. Jeśli zatem przynosisz ze spaceru pełne kosze grzybów i lubisz robić z nich pyszne dania, musisz poznać kilka sekretów w jaki sposób je przetwarzać i suszyć oraz przetrzymywać, by móc cieszyć się ulubionym smakiem także zimową porą.

Jak suszyć grzyby?

Jakie grzyby można suszyć, czy warto to robić?

Zastanawiasz się dlaczego suszy się żywność? Otóż jest to jedna z najstarszych metod jej utrwalania i przechowywania. Suszenie, polega na pozbyciu się z produktów wody, która jest przyczynia się do rozwoju bakterii i pleśni powodujących psucie pokarmu. Zatem jeśli po długim spacerze po lesie, w Twoim domu pojawił się kosz pełen różnorodnych grzybów jadalnych, warto wiedzieć jakie grzyby można suszyć, bo nie wszystkie z nich nadają się do tego.

Nie zastanawiaj się, czy warto suszyć grzyby, bo odpowiedź jest oczywista. Są one dobrym źródłem potasu, fosforu i magnezu, a także witamin z grupy B. Oprócz tego zawierają witaminę C, tiaminy, kobalaminy (wit. B12), witaminy D oraz E. Grzyby zawierają także sporo błonnika, a ich spożywanie wpływa na absorpcję złego cholesterolu z diety.

Sprawdźmy zatem jakie grzyby suszyć. Zasadą jest, że do suszenia należy wybierać wszystkie grzyby jadalne, które mają na kapeluszu suchą skórkę. Zatem idealne będą borowiki inaczej zwane prawdziwkami, podgrzybki i koźlarze, czyli kozaki. Te gatunki w formie suszonej zachowują swoje wartości odżywcze i aromat.

Jeśli masz wątpliwości czy można suszyć maślaki, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Pomimo, że mają one charakterystyczną maź na kapeluszach można je poddać suszeniu, choć najpierw należy zdjąć kleistą skórkę z kapelusza. Maślaki zawierają dużo wody, zatem ich masa po wysuszeniu będzie zdecydowanie mniejsza niż w przypadku innych grzybów no i ususzone maślaki tracą wiele ze swojego charakterystycznego zapachu. Dlatego zdecydowanie lepiej je zamarynować lub ze świeżych zrobić sos. Podobnie jest w przypadku opieńków. Można suszyć ich kapelusze, ale w czasie suszenia tracą one wiele swoich walorów, dlatego warto je dodawać do dań wraz z innymi suszonymi grzybami.


Jak czyścić grzyby? Przygotowanie grzybów do suszenia

Jeśli nie wiesz jak przygotować grzyby do suszenia oraz czy powinno się myć grzyby przed suszeniem, mamy dla Ciebie kilka wskazówek.
Przede wszystkim grzybów nie wolno myć, aby nie nasiąknęły wodą, bo to zdecydowanie wydłuży proces ich suszenia. Należy je bardzo starannie oczyścić z ziemi, mchu czy liści obrać je oraz usunąć uszkodzone czy robaczywe fragmenty. Małe grzyby możesz suszyć w całości, natomiast większe pokrój w plastry.


Jak suszyć grzyby? Najlepsze domowe sposoby

Suszenie grzybów czy innych produktów spożywczych, po uprzednim odpowiednim przygotowaniu może odbywać się na kilka sposobów. Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę każdego z nich. Warto jednak pamiętać, że czas i temperatura suszenia zależy od tego jaką zawartość wody posiadają. Dlatego temperatura suszenia będzie inna dla owoców czy warzyw, a inna dla grzybów.


Jak suszyć grzyby w piekarniku?

Obecnie niemal w każdym domu znajduje się piekarnik, który idealnie nadaje się do suszenia grzybów. Jeśli nie wiesz jak suszyć grzyby w piekarniku elektrycznym i robisz to po raz pierwszy, przede wszystkim zwróć uwagę, by włączyć termoobieg i ustaw temperaturę na około 50°C. Następnie pokrojone grzyby ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i koniecznie uchyl drzwiczki piekarnika.

Czas suszenia grzybów w piekarniku wynosi od ok. 3 do 7 godzin w zależności od wielkości grzybów i temperatury piekarnika. Pamiętaj tylko, by co jakiś czas przekręcać plastry grzybów na drugą stronę, by równomiernie się wysuszyły.


Jak suszyć grzyby w dedykowanej suszarce?

Suszarka do grzybów, warzyw i owoców to zyskujące coraz większą popularność urządzenie do suszenia. O tym jak suszyć grzyby w suszarce łatwo się domyśleć. Wystarczy na kolejnych sitach ułożyć pokrojone grzyby i włączyć urządzenie na ok. 50-60°C. Nawiew ciepłego powietrza w urządzeniu będzie stopniowo odparowywał wodę z grzybów. Kiedy zauważysz, że znaczna część wody już odparowała, możesz zwiększyć temperaturę do 70°C. Wystarczy 2-6 godzin, by uzyskać idealny susz, zatem dedykowana suszarka do grzybów, to najszybszy sposób suszenia grzybów.
Warto jednak pamiętać, by nie przerywać procesu suszenia w suszarce. Nie wyłączaj urządzenia w trakcie suszenia, by włączyć go w późniejszym czasie, ponieważ może to obniżyć jakość suszonych produktów.



Suszarka do grzybów

Suszenie grzybów na słońcu

Jeśli przebywasz na działce, gdzie nie masz ani suszarki, ani piekarnika wystarczy Ci słońce i wiatr. To chyba najstarszy sposób suszenia grzybów, ale z pewnością sprawdzi się tylko w pewnych sytuacjach. Wystarczy, że rozłożysz grzyby na słońcu lub nawleczesz je na nitkę i powiesisz w słonecznym aczkolwiek przewiewnym miejscu. Wadą tej metody jest długi czas suszenia i uzależnienie od warunków atmosferycznych – w przypadku zmiany pogody, grzyby należy schować lub przenieść w inne miejsce.


Kiedy warto kupić suszarkę do grzybów? Do czego jeszcze można jej używać

Suszarka do grzybów to doskonałe urządzenie, które w ciągu max. 6 godzin pozwoli Ci uzyskać grzyby idealne do Twoich ulubionych dań. Jednorazowo na sita możesz wyłożyć nawet 5 kg grzybów! Co ważne, dostępne są urządzenia wyposażone w funkcję Timer, dzięki czemu odpowiednio ustawisz czas suszenia, a po jego upływie suszarka sama się wyłączy. Warto pamiętać, że w suszarce możesz suszyć nie tylko grzyby, ale także zioła, warzywa i owoce. Zatem jeśli chcesz przenieść smak swoich ulubionych dodatków do potraw także zimą, suszarka powinna znaleźć się w zestawie obowiązkowego wyposażenia Twojej kuchni.


Zobacz suszarki do grzybów, warzyw i owoców Teesa >>

Jak, w czym i gdzie przechowywać suszone grzyby żeby nie pleśniały?

Dobrze wysuszone grzyby są elastyczne, ale nie są miękkie i nie kruszą się, a łamią się dopiero podczas mocnego zginania. Jeśli masz tak przygotowany susz, zadbaj o to, by przetrwał jak najdłużej. Jeśli zastanawiasz się ile wytrzymują suszone grzyby, to musisz wiedzieć, że na czas ich przydatności do spożycia wpływa przede wszystkim sposób przechowywania.

Dlatego suszone grzyby trzymaj w szczelnych plastikowych pojemnikach lub szklanych słoikach z metalowymi zakrętkami bez dostępu powietrza i wody, bo mogą łatwo wchłaniać wilgoć i zapachy oraz utracić aromat oraz spleśnieć. Pamiętaj też, by pojemniki przeznaczone do przechowywania wysuszonych produktów były czyste i suche. Miejsce, w którym postawisz pojemniki z grzybami powinno być ciemne i zimne, ale unikaj wilgotnej piwnicy. Najlepsza temperatura do przechowywania suszonych grzybów to 7-15°C. Jak długo można przechowywać suszone grzyby? W takich warunkach spokojnie wytrzymają 2-3 lata.

Przez pierwszy tydzień po suszeniu warto sprawdzać, czy na ściankach pojemników nie osadza się para wodna. Jeśli ją zauważysz oznacza to, że produkty nie zostały dokładnie wysuszone i proces należy powtórzyć.



Przechowywanie suszonych grzybów

Jak uchronić suszone grzyby przed molami?

Zastanawiasz się jak przechowywać suszone grzyby w sposób ekologiczny? Dobrym sposobem będą woreczki płócienne zawieszane nad kuchnią. Ten sposób ma jednak wadę, po jakimś czasie mogą pojawić się mole w suszonych grzybach. I niestety jeśli zauważysz mole w grzybach, cały worek będzie do wyrzucenia.

Zatem jak uchronić suszone grzyby przed molami, by nie zmarnować swojej pracy? Przed atakiem moli spożywczych grzyby uchronią szczelnie zamknięte słoiki. Warto także w ramach działań zapobiegawczych włożyć do słoika, czy woreczka (jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na ten sposób przechowywania) 2-3 liście laurowe, który skutecznie odstraszą mole spożywcze.


Co można zrobić z suszonych grzybów?

Grzyby suszone są doskonałym dodatkiem do bigosu. Pyszne są także pierogi z grzybami suszonymi i kapustą. Dań, w których można wykorzystać suszone grzyby jest mnóstwo. Warto mieć je zawsze pod ręką, bo aromat grzybów możesz też wykorzystać w codziennych daniach, których przygotowanie nie zajmuj zbyt wiele czasu. Poniżej kilka najbardziej popularnych przepisów.



Potrawy z wykorzystaniem suszonych grzybów

Zupa grzybowa z suszonych grzybów – przepis

Jednym z najprostszych i najchętniej jedzonych dań jest zupa grzybowa z suszonych grzybów. Aby ją przygotować opłucz grzyby, zalej je bulionem lub wodą i mocz je np. przez noc. Następnie wyjmij grzyby i posól je i podsmaż ok. 5 min. na maśle. Obierz i opłucz marchew, ziemniaki, pietruszkę i seler. Posiekaj cebulę i podsmaż ją na oleju. Dodaj cebulkę do bulionu i zagotuj. W międzyczasie dodaj obrane warzywa i zioła - marchewkę pokrojoną na plasterki, pietruszkę oraz liść laurowy i ziele angielskie. Gotuj przez 5 minut. Następnie do garnka dodaj pokrojone w kostkę ziemniaki i też je gotuj ok. 5 minut.

Po tym czasie dodaj podsmażone na patelni grzyby oraz wlej wodę z ich moczenia. Całość zagotuj i dopraw pieprzem i solą. Zupę możesz zaprawić śmietaną 18%. Wymieszaj ją z gorącym wywarem i stopniowo dodawaj do garnka ciągle mieszając. .


Sos z grzybów suszonych – przepis

Składniki: ok. 50g suszonych grzybów 2 cebule liść laurowy i ziele angielskie tymianek – świeży lub suszony 1/2 szklanki śmietany 36% 3 łyżki masła Przyprawy – sól, pieprz, cukier

Opłucz dokładnie grzyby, włóż do garnka i zalej ok. 1 l wody. Dodaj do nich listek laurowy, kilka ziaren ziela oraz tymianek i odstaw na pół godziny. Następnie całość zagotuj. Podsmaż na maśle pokrojoną w kostkę cebulę i dodaj ją do grzybów, a następnie całość gotuj przez kolejne pól godziny. Następnie przecedź wywar i wyjmij z garnka grzyby i pokrój je bardzo drobno, a następnie ponownie wrzuć do czystego wywaru. Dodaj śmietankę i odparuj sos do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Na koniec zdejm sos z ognia, dopraw solą i pieprzem i cukrem, a następnie dodaj 1-2 łyżki masła i dokładnie wymieszaj.

Sos grzybowy możesz podać tradycyjnie z ugotowanymi ziemniakami, ale pyszny będzie także w połączeniu z kluskami śląskimi lub plackami ziemniaczanymi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium