Wyciskarka do soków - opinie, ile kosztuje, czy warto?
Świeżo wyciskane soki owocowe lub warzywne to bogate źródło witamin i doskonały sposób na dobre rozpoczęcie dnia. Wystarczy chwila, by samemu w domu przygotować taką bombę witaminową. Potrzebna do tego jest jednak wyciskarka wolnoobrotowa. Czy warto kupić ten produkt, czy soki wyciskane będą lepsze od tych ze sklepu, albo z sokowirówki? Sprawdź nasz poradnik.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Wyciskarka do soków - opinie, ile kosztuje, czy warto?
- Dlaczego warto pić wyciskane soki owocowe i warzywne?
- Wyciskarka do soków - co wybrać? Rodzaje
- Ręczna wyciskarka do cytrusów - ile kosztuje, opinie, kiedy warto?
- Wyciskarka wolnoobrotowa - ile kosztuje, opinie, kiedy warto?
- Sokowirówka elektryczna - ile kosztuje, opinie, kiedy warto?
- Różnica między sokowirówką a wyciskarką wolnoobrotową - co lepsze?
- Czym się kierować przy wyborze domowej wyciskarki do soków? Jaką wybrać?
- Z czego robić domowe soki? Przepisy na start
Dlaczego warto pić wyciskane soki owocowe i warzywne?
Soki ze świeżych warzyw i owoców są źródłem wielu składników odżywczych. Sekret ich walorów zdrowotnych tkwi w metodzie przygotowywania. Wyciskarka wolnoobrotowa, w przeciwieństwie do tradycyjnej sokowirówki wyposażona jest w ślimak, który miażdży owoce, wyciskając z nich maksymalną ilość soku zawierającą bogaty w błonnik miąższ oraz witaminy, które nie utleniają się pod wpływem szybkiej pracy silnika.
Zatem jeśli zastanawiasz się czy warto kupić wyciskarkę do soków, to właśnie to urządzenie jest w stanie zagwarantować Ci pyszny i jednocześnie bardzo zdrowy napój owocowo-warzywny.
Wyciskarki wolnoobrotowe i sokowirówki Teesa – sprawdź ceny >>
Wyciskarka do soków - co wybrać? Rodzaje
Przed zakupem wyciskarki, tak jak i każdego innego urządzenia, warto zastanowić się nad swoimi potrzebami. Są co najmniej cztery rodzaje wyciskarek do soków, zatem w zależności od tego, jak często robisz sok i jakie owoce lubisz najbardziej, możesz dobrać odpowiednie urządzenie do swoich upodobań.
Ręczna wyciskarka do cytrusów - ile kosztuje, opinie, kiedy warto?
Jeśli uwielbiasz sok pomarańczowy lub grejpfrutowy, albo najczęściej wyciskasz sok z cytryny urządzeniem, które podoła Twoim potrzebom jest elektryczny lub ręczny wyciskacz do cytrusów. Są to z reguły niedrogie urządzenia, które posiadają mały pojemnik ze pokrywą wyposażoną w stożek.
Zasada działania wyciskarki do soków w sposób ręczny polega na okręcaniu owoców na stożku. W przypadku małej ręcznej wyciskarki do soków to, jak bardzo wydajne będą owoce, zależy tylko od siły własnych rąk. Może to powodować, że w łupinie pozostanie jeszcze sporo wartościowego soku. Zatem urządzenie to docenią osoby, które wyciskają soki z cytrusów okazjonalnie i nie chcą inwestować w drogie urządzenia.
Istnieją także elektryczne wyciskarki do cytrusów, czyli inny rodzaj tego typu wyciskarki. Jest to automatyczna prasa do soków, tzn. urządzenie wyposażone w specjalny uchwyt, który należy docisnąć by wydobyć sok z Twoich ulubionych owoców. Kręcący się stożek wyciśnie pełen witamin sok, który możesz gromadzić w zbiorniku urządzenia lub wlewać bezpośrednio do szklanki.
Wyciskarka wolnoobrotowa - ile kosztuje, opinie, kiedy warto?
Wyciskarka wolnoobrotowa to urządzenie, które pomoże Ci przygotować soki nie tylko z cytrusów, ale z większości warzyw i owoców oraz kiełków i liści, np. szpinaku.
Zastanawiasz się jak działa wyciskarka wolnoobrotowa? Urządzenie wyposażone jest w wałek ślimakowy, który wykonuje ok. 80 obrotów na minutę. Dzięki temu miażdży warzywa i owoce, by następnie odcisnąć rozdrobniony na sitku miąższ. Niskie obroty nie mają większego wpływu na tempo wytwarzania soku, za to ogromne znaczenie dla jego jakości! Niewielka ilość obrotów nie wytwarza niepotrzebnego ciepła, dzięki czemu owoce nie tracą nic ze swoich bezcennych właściwości. Uzyskany sok jest nieco bardziej mętny, ale zawiera prawdziwe bogactwo witamin, minerałów i aktywnych enzymów.
Teraz odpowiedzmy na pytanie ile kosztuje wyciskarka wolnoobrotowa? Ze względu na przewagę zalet i zdecydowanie zdrowszy sok, który wytwarza nie jest to tanie urządzenie. Na rynku znaleźć można modele których cena może dochodzić nawet to 2000 zł. W ofercie marki Teesa dostępne są zaawansowane wyciskarki wolnoobrotowe do 500 zł.
Sprawdź wyciskarki wolnoobrotowe Teesa >>
Sokowirówka elektryczna - ile kosztuje, opinie, kiedy warto?
Sokowirówka to jedno z najbardziej znanych i najczęściej wybieranych urządzeń do wyciskania soków z owoców i warzyw. To urządzenie łatwo dostępne i stosunkowo tanie – idealne na każdą kieszeń, zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynaj robić soki owocowe.
Jak działa sokowirówka? Urządzenie to działa na innych zasadach niż elektryczna wyciskarka do owoców. Podstawą działania sokowirówki jest obracające się z bardzo dużą prędkością sito. Liczba ta może dochodzić nawet do 1200 obrotów na minutę. Owoce i warzywa są rozdrabniane tak długo, aż utworzą półpłynną masę. Masa dociskana jest do ścianek sita, dzięki czemu sok odprowadzany jest do naczynia.
Sok uzyskany w sokowirówce jest klarowny, ulega rozwarstwieniu, a na jego powierzchni osadza się pianka. Tu warto jednak podkreślić, że sok który wytwarza sokowirówka posiada zdecydowanie mniej wartości odżywczych, niż ten wytłoczony przez wyciskarkę wolnoobrotową. Szybka praca sokowirówki oraz proces tarcia wytwarzają wysoką temperaturę, która niszczy część witamin i innych składników odżywczych.
Różnica między sokowirówką a wyciskarką wolnoobrotową - co lepsze?
Każdy kto chce kupić urządzenie do robienia domowych soków, często zastanawia się nad wyborem: sokowirówka czy wyciskarka? Wspomniane wcześniej cechy obydwu urządzeń już zapewne trochę rozwiały wątpliwości. Ale teraz warto odpowiedzieć sobie na pytanie co lepsze i czym się różni sokowirówka od wyciskarki wolnoobrotowej?
Wyciskarka wolnoobrotowa, w odróżnieniu od klasycznej sokowirówki posiada inną budowę oraz zasadę działania. Do wyciskarki możesz włożyć w zasadzie wszystkie owoce, czy warzywa, a także natkę pietruszki, kiełki czy zioła. Z kolei osoby, które przygotowują soki tylko z twardych produktów i nie planują urozmaiceń, mogą spokojnie wybrać sokowirówkę.
Kolejnym wyróżnikiem obydwu produktów jest sok. Ten z wyciskarki pozyskiwany jest dłużej, ale jest gęsty oraz bardziej bogaty w witaminy. Wolne obroty wałka ślimakowego sprawiają, że nie wytwarza się wysoka temperatura, która wytraca z soku wartościowe składniki odżywcze. Z kolei sokowirówka pracuje szybko (i często głośno), ale sok jest klarowny i zawiera zdecydowanie mniej wartości zdrowotnych.
Czym się kierować przy wyborze domowej wyciskarki do soków? Jaką wybrać?
Sprawdźmy teraz czym się kierować przy wyborze wyciskarki wolnoobrotowej. Pierwszym parametrem, na który warto zwrócić uwagę jest jakość wykonania. Oprócz solidnych i dobrze spasowanych elementów, wykonanych z materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością, ważne jest także zabezpieczanie przed przegrzaniem i niepoprawnym montażem. Dzięki temu urządzenie będzie służyć nam przez lata.
Tu warto wspomnieć o mocy urządzenia. Ile Wat powinna mieć wyciskarka wolnoobrotowa? Wybierając wyciskarkę o mocy ok. 100 W masz pewność, że dobrze poradzi sobie zarówno z miękkimi owocami, jak też tymi twardszymi, pokrojonymi na kawałki. Wybierając model o większej mocy, możesz bez problemu tworzyć sok z twardych owoców, np. buraków czy marchewek. Warto jednak wspomnieć w tym miejscu, że większa moc, to głośniejsza praca wyciskarki.
Ważne jest także ile obrotów powinna mieć wyciskarka wolnoobrotowa. Generalnie im mniej, tym lepiej. Aby sok zachował swoje właściwości, urządzenie powinno wykonywać od 40 do 65 obrotów na minutę.
Z czego robić domowe soki? Przepisy na start
Zastanawiasz się z czego robić soki? Tak jak już wspominaliśmy, możesz wykorzystać wszystkie warzywa i owoce, zioła itp. które masz w spiżarni. Wystarczy je odpowiednio przygotować, tj. pokroić, umyć i wycisnąć z nich sok.
Świeżo wyciskany sok dla dzieci jak Kubuś
- 4 duże marchewki
- 1 jabłko
- 1 brzoskwinia
Inny wariant świeżo wyciskanego soku dla dzieci
- 1 banan
- 1 jabłko
- 1 pomarańcza
- 3 plastry ananasa
Przepis na sok oczyszczający z buraka
- 1 burak
- 3 jabłka
- pół cytrynya
Przepis na sok na orzeźwienie
- garść świeżych liści mięty
- 4 jabłka
- pół ogórka
Przepis na odchudzający sok z wyciskarki
- 2 świeże ogórki
- garść sałaty lodoweja
- ćwiartkla czerwonej cebulia
- garść świeżego oregano