Dogrzewanie pokoju: jak i czym ogrzać zimny pokój?
Sezon jesienno-zimowy sprawia, że w wielu domach pojawia się problem niedostatecznie dogrzanych pomieszczeń. Często jedynym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest dogrzewanie pokoju. Sposobów może być kilka. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak ogrzać pokój zapraszamy do lektury tego poradnika.
Przejdź do sekcji artykułu:
- Powody dla których w mieszkaniu lub pokoju może być zimno?
- Jak uszczelnić okna i drzwi by nie tracić ciepła?
- Czym dogrzewać zimny pokój?
- Jak szybko i tanio ogrzać mały pokój - czy termowentylator (farelka) może się sprawdzić?
- Czym dogrzewać pokój w zależności od wielkości: jak dobrać moc grzejnika elektrycznego do pomieszczenia?
- Jak ogrzać pokój bez prądu i kaloryfera, czy piecyk gazowy na butlę ma sens?
- Jaki grzejnik elektryczny do pokoju dziecka: termowentylator czy grzejnik elektryczny olejowy?
- Dlaczego warto zdecydować się na grzejnik przenośny?
Powody dla których w mieszkaniu lub pokoju może być zimno?
- Nagłe przymrozki wiosną i jesienią
Wczesne jesienne ochłodzenie, czy pojawiające się znienacka wiosenne przymrozki mogą być dużym zaskoczeniem, gdy odzwyczailiśmy się od niskich temperatur na zewnątrz, ale także mogą mieć wpływ na ochłodzenie w naszych domach. Nie rozpoczęty jeszcze, albo już dawno zakończony sezon grzewczy sprawia, że nagłe przymrozki wpływają na spadek temperatury w mieszkaniu, a tym samym powodują dyskomfort, z którym na szczęście można sobie poradzić.
- Nieszczelne okna i drzwi
Jedną z ważniejszych przyczyn skutkujących nawet utratą 20% ciepła z mieszkania są nieszczelne okna i drzwi. 25% ciepła może też uchodzić przez ściany. Problem uciekania ciepła będzie dotyczył Ciebie jeśli mieszkasz w starym budownictwie w lokalach szczytowych (ostatnie piętro) lub na parterze ze słabo docieplonym dachem i podłogą.
- Zapowietrzone kaloryfery
Jeśli problem szczelności okien i drzwi Ciebie nie dotyczy, a w domu nadal jest dość chłodno, warto sprawdzić kaloryfery. Zapowietrzona instalacja jest powodem nierównomiernego oddawania ciepła przez grzejniki, co skutkuje niedostatecznym dogrzaniem pokoju.
Jak uszczelnić okna i drzwi by nie tracić ciepła?
Siedzisz na kanapie niedaleko okna i czujesz na plecach chłód? A może codziennie widzisz delikatny powiew zasłon? To znaczy, że Twoje okna nie są szczelne, a tym samym z pomieszczenia wytracane jest ciepło.
Zastanawiasz się jak uszczelnić okna? Strata ciepła ze starych ram okiennych odbywa się najczęściej przez szpary pomiędzy szybą a ramą. Zatem dobrym sposobem na ich zniwelowanie jest zastosowanie bezbarwnego silikonu. Z kolei jeśli przewiew następuje w wyniku nieszczelności pomiędzy ościeżnicą a ścianą, należy naprawić ją za pomocą pianki montażowej. Do naprawy szpar przydatne będą także wszelkiego rodzaju samoprzylepne uszczelki.
Podobnie jest z nieszczelnymi drzwiami, choć ich uszczelnianie nie jest takie łatwe jak w przypadku okien. Zwykle zimne powietrze dostaje się do domu dolną częścią drzwi, przy samej podłodze. Jednym z rozwiązań tego problemu jest przyklejana do futryny uszczelka lub specjalna listwa PCV do uszczelniania drzwi.
Czym dogrzewać zimny pokój?
Jaka jest optymalna temperatura w sypialni czy w łazience? We własnym mieszkaniu powinniśmy zawsze czuć się komfortowo. Dotyczy to też komfortu cieplnego. Temperatura w pokoju dziennym powinna wynosić ok. 20 st. C, w sypialni podczas snu idealne będzie ok. 18 st. C. Z kolei w łazience zawsze powinno być cieplej, ok. 24 st. C. Zatem jeśli jesteś zmarzluchem i październikowe temperatury sprawiają, że nie czujesz się najlepiej, albo chcesz szybko podgrzać temperaturę w pokoju dziecka, która powinna dochodzić do ok. 22 st. C, warto zastanowić się czym ogrzać pokój, by pomieszczenie szybko nabrało idealnej temperatury.
Czytaj również:Jaki grzejnik elektryczny wybrać? Porównanie i ranking>>Jak szybko i tanio ogrzać mały pokój - czy termowentylator (farelka) może się sprawdzić?
Termowentylatory, potocznie zwane farelkami rozprowadzają po pomieszczeniu ciepłe powietrze za pomocą nadmuchu. Jeśli w chłodne jesienne popołudnia chcesz dogrzać mały pokój dziecka lub sypialnię, tani grzejnik elektryczny doskonale sprawdzi się w tej roli. Dostępne w ofercie marki Teesa urządzenia posiadają trzy tryby pracy z zimnym, ciepłym lub gorącym powietrzem, zatem będą one przydatne nie tylko w chłodne dni, ale także w czasie upałów. Urządzenia wyposażone są w funkcję regulacji mocy, zatem jeśli zastanawiasz się jak szybko ogrzać pokój, wystarczy, że zwiększysz siłę nawiewu do mocy 2000 W, z kolei poziom mocy 1000 W pozwoli Ci delikatnie ogrzać małe pomieszczenie.
Zaletą termowentylatorów jest z pewnością ich cena. Jeśli zatem liczysz na tanie ogrzanie pokoju, zakup farelki będzie optymalnym rozwiązaniem. Ceny urządzeń wahają się od ok. 50 zł. Dostępne są zarówno proste i niedrogie urządzenia, których zadaniem jest ogrzewanie lub ochłodzenie pomieszczenia, ale także zaawansowane termowentylatory z wyświetlaczem LED, które dodatkowo imitują płomienie, co dodaje pomieszczeniu odpowiedniego klimatu.
Termowentylatory i farelki – sprawdź ofertę tanich grzejników elektrycznych Teesa >>
Czym dogrzewać pokój w zależności od wielkości: jak dobrać moc grzejnika elektrycznego do pomieszczenia?
Inną grupą urządzeń zapewniających doskonałe docieplenie pomieszczeń w czasie chłodniejszych dni są grzejniki olejowe. Z wyglądu przypominają one tradycyjne kaloryfery, ale dostępne są w wielu rozmiarach i wariantach mocy. Poszczególne modele są wyposażone w regulowany termostat oraz funkcję automatycznej kontroli temperatury, co ułatwia szybkie dostosowanie warunków panujących w pomieszczeniu. Olejak to chyba najbardziej wydajny grzejnik elektryczny - nie trzeba dokupować oleju, jest bezpieczny dla alergików i najważniejsze – po odłączeniu od prądu potrafi emitować ciepło nawet przez kilka godzin. Jedną z istotnych wad tego urządzenia jest natomiast jego spora waga, którą zwykle rekompensują kółka ułatwiające transport urządzenia w pomieszczeniach.
Grzejniki olejowe – sprawdź ofertę Teesa >>
Wybierając wydajny grzejnik elektryczny musimy wziąć pod uwagę fakt, że powinien on emitować ciepło zgodnie z zapotrzebowaniem w danym pomieszczeniu. Zatem jak określić moc grzejnika, który będzie idealny w naszym domu? Można to łatwo obliczyć, ponieważ na 1 m2 powierzchni trzeba dostarczyć 100 W w starych budynkach i ok. 75 W – nowoczesnym, lepiej izolowanym budownictwie.
Jeśli zatem planujesz zakup dodatkowego grzejnika i zastanawiasz się do jakich pomieszczeń grzejnik 800W, 2000W czy 2500W będzie odpowiednim wyborem, szybka kalkulacja wskazuje, że urządzenie o mocy 800 W poradzi sobie idealnie z dogrzaniem pomieszczenia do ok. 10 m2. Jeśli posiadasz większe pomieszczenie łatwo obliczyć jaki grzejnik elektryczny do pokoju 20m2 czy 25m2 wybrać. W przypadku sporych pomieszczeń, z uwagi na swoje właściwości grzejnik olejowy będzie najbardziej efektywny.
Jak ogrzać pokój bez prądu i kaloryfera, czy piecyk gazowy na butlę ma sens?
Zdarzają się jednak sytuacje kiedy stoisz przed dylematem jak ogrzać pokój bez kaloryfera, albo jak ogrzać pokój bez prądu? Zwykle zdarza się to na działce, gdy odwiedzasz ją późną jesienią lub planujesz prace wczesną wiosną. Pojawiające się wówczas przymrozki, mogą dać się we znaki. W takim przypadku rozwiązaniem może być kuchenka turystyczna lub piecyk na butlę gazową. Ten sposób ogrzewania zapewnia szybko ciepło w pomieszczeniu, ale wymaga dużej ostrożności. Stosując piec na butlę gazową należy zadbać o odpowiednią wentylację, bo palnik może zużyć tlen w pomieszczeniu, co grozi ryzykiem uduszenia się.
Jaki grzejnik elektryczny do pokoju dziecka: termowentylator czy grzejnik elektryczny olejowy?
Grzejnik elektryczny do pokoju dziecka musi łagodnie emitować ciepło i nie stwarzać zagrożenia. Zastanawiasz się jaki grzejnik wybrać olejowy czy konwektorowy? Rozważając czym ogrzać pokój dziecka warto wziąć pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo malucha. Grzejniki konwektorowe mogą powodować dużą cyrkulację kurzu, skutkującą przenoszeniem roztoczy i różnego rodzaju pyłków, co może wzmagać objawy alergii. Z tego względu, warto zainwestować w grzejnik elektryczny olejowy.
Grzejnik w pokoju dziecięcym, nie powinien także posiać ostrych krawędzi czy odstających elementów, które mogłyby spowodować urazy ciała. Zaokrąglone kształty grzejnika są zdecydowanie bezpieczniejsze zwłaszcza w pokoju najmłodszych pociech.
Dlaczego warto zdecydować się na grzejnik przenośny?
Dodatkowy grzejnik do ogrzewania pokoju czy innych pomieszczeń w gospodarstwie domowym może być naprawdę przydatny w wielu sytuacjach. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdy masz zaplanowaną pracę np. w nieogrzewanym garażu czy piwnicy. Przenośny grzejnik elektryczny szybko zniweluje chłód, dzięki czemu znacznie poprawisz swój komfort. Z kolei w domu, w zależności od zapotrzebowania w chłodniejsze dni możesz swobodnie przenosić urządzenie pomiędzy pokojami oraz zastosować go w łazience, by uprzyjemnić kąpiel swoją lub dziecka. Niewielki kaloryfer przenośny czy farelka bez problemu zmieści się też w samochodzie, dzięki czemu możesz go zabrać na kemping działkę lub w każde inne miejsce.